Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další diplomatický konflikt. Rusko v odvetě vyhostilo norského diplomata ze svého území

Svět

  11:43
Moskva - Ruské ministerstvo zahraničí v pátek oznámilo vyhoštění norského diplomata, který musí ze země odjet do tří dnů. Jde o odvetný krok Moskvy za nedávné vypovězení svého diplomata z Norska v souvislosti s případem údajné průmyslové špionáže.
Kreml vyhostil norského diplomata (ilustrační foto).

Kreml vyhostil norského diplomata (ilustrační foto). foto: ČTK

„V souvislosti s nedávným postupem norských úřadů, které 18. srpna označili ruského diplomata za nežádoucí osobu, byl dnes norský velvyslanec informován, že jako odvetné opatření byl jeden z vyšších diplomatů norského velvyslanectví prohlášen za nežádoucí osobu,“ uvádí se v prohlášení ministerstva zahraničí v Moskvě.

Rakousko vyhostilo ruského diplomata. Podle Moskvy je to nepodložené a odpověděla stejnou cestou

Norské velvyslanectví informaci potvrdilo agentuře Reuters. Krok Ruska přitom označilo za „naprosto nepodložený“, protože podle ambasády dotyčný diplomat neporušil žádná pravidla.

Mluvčí norského ministerstva zahraničí 19. srpna oznámila, že byl vyhoštěn ruský diplomat, který působil v obchodní sekci ruského velvyslanectví v Oslu. Za důvod vypovězení označila „podíl na akcích, neslučitelných s jeho rolí a statusem diplomata“. Deník Aftenposten napsal, že se dotyčný diplomat sešel s norským občanem podezřelým ze špionáže pro Rusko.

Autor:

Mohlo by vás zajímat