Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Humanitární katastrofa na obzoru. Sucho je pro Afghánce větší důvod k migraci než válka

Svět

  16:04
Herát - Přes 260 000 Afghánců muselo kvůli drastickému suchu opustit své domovy a přesunout se do provizorních táborů na okraj města Herát. Podle OSN letošní sucho vytlačilo dokonce více obyvatel něž válka. Běženci se nyní potýkají se smrtící hrozbou – stany, které obývají je neuchrání před blížící se zimou.

Migranti z Afghánistánu, ilustrační foto. foto: Reuters

„Jsme žízniví a hladoví, brali jsme s sebou vše, co jsme unesli, ale většinu z toho jsme ztratili na cestě,“ říká pro server BBC Shadi Mohammed, který přežívá se svou osmičlennou rodinou v malém stanu na poušti v Herátu. Sedmdesátiletý Mohammed patří ke stovkám tisícům lidí, které vyhnalo sucho z postižených regionů na severu a na západě Afghánistánu. „Moje manželka a můj bratr již zemřeli,“ dodává.

Při útoku na vozidlo v Afghánistánu zemřel český voják, další dva jsou zraněni

Přestože Talibán v současné době kontroluje v Afghánistánu víc území než kdykoli předtím, smrtící sucho v tomto roce vyhnalo o padesát tisíc běženců více než válka mezi Tálibánem a afghánckou vládou. „Kdybychom měli nějaké peníze, nikdy bychom sem nepřijeli. Neštěstí nás přivedlo,“ říká žena se čtyřmi malými dětmi, která nedávno přišla do táboru Herát ze severní provincie Fárjáb. „Nepršelo déle než rok, všechno se vysušilo, neměli jsme ani vodu, kterou bychom dali našim dětem,“ vysvětluje Afghánka. „Navíc u nás probíhaly boje mezi Tálibánem a naší armádou, to byl chaos,“ dodává.

Podle Qadira Assemyho ze Světového potravinového programu OSN je nepravděpodobné, že se vysídlení obyvatelé vrátí do svých domovů, a tak se chladné počasí stává hlavním problémem, s kterým se Afghánci v táborech potýkají. „Počasí bude velmi drsné. Lidé nebudou schopni přežít ve stanech,“ říká Assemy, jenž pomáhá koordinovat pomoc v uprchlickém táboře v Herátu, který čítá desítky tisíc lidí. Pro Afghánistán jsou typické extrémně studené zimy a horká léta, v zimních měsících ručička teploměru sahá až k mínus deseti stupňům Celsia.

V Afghánistánu je zemědělství jedním z hlavních zdrojů příjmů země, téměř dvacet milionů lidí se spoléhá na toto odvětví. Tamní ministerstvo zemědělství uvádí, že celková produkce v letošním roce klesla o 45 procent a odhaduje, že přes dva miliony Afgánců je tento rok postiženo suchem. Organizace spojených národů rozdělila částku 34,6 milionů dolarů mezi postižené, v současné době Světový potravinový program OSN uděluje peníze na nákup potravin. „Je to velmi náročné kvůli rozsahu katastrofy, za posledních osmnáct let jsme neviděli tak velkou kalamitu,“ říká Assemy.