3. dubna 2019 19:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Za týden neprošlo 12 návrhů. Další kola brexitových hlasování už neproběhnou

Předseda sněmovny John Bercow. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda sněmovny John Bercow. | foto: ČTK

LONDÝN Britská Dolní sněmovna nebude v pondělí znovu hlasovat o různých variantách postupu v otázce plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Pro návrh, který požadoval, aby poslanci opět převzali kontrolu nad programem sněmovny, se ve středu vyslovilo 310 poslanců, proti se jich postavil stejný počet. Předseda sněmovny John Bercow remízu rozhodl v neprospěch návrhu.

Poprvé poslanci britské sněmovny zbavili vládu moci nad programem dolní komory minulou středu a proces pokračoval v pondělí. Minulý týden poslanci hlasovali o osmi různých alternativních plánech týkajících se brexitu, v pondělí hlasovali o čtyřech. V obou případech ale zákonodárci všechny návrhy odmítli.

Další kolo hledání parlamentní většiny pro brexit si chtěl předkladatel středečního návrhu, labourista Hilary Benn, vynutit na příští pondělí. Vzhledem k rovnosti hlasů měl nakonec rozhodující slovo předseda sněmovny Bercow, který návrh odmítl. Podle samotného Bercowa předseda sněmovny naposledy remízu rozhodoval svým hlasem v roce 1993. Tehdy poslanci hlasovali nerozhodně po debatě o takzvané maastrichtské smlouvě, která založila Evropskou unii.

Zpravodajská stanice BBC upozornila, že by poslanci v pondělí ale nakonec přece jen o různých variantách kolem brexitu mohli hlasovat. Je totiž možné, že jim různé návrhy na další postup předloží sama vláda. „Rozdíl by byl v tom, že by vláda měla kontrolu nad tím, o čem poslanci hlasují,“ uvedla politická redaktorka BBC Vicki Youngová.

Mayová chce zabránit brexitu bez dohody

Britská premiérka Theresa Mayová se i nadále snaží najít způsob, jak zabránit brexitu bez dohody 12. dubna. Ve středu se proto setkala s lídrem opozice Jeremym Corbynem a jednání o dalším brexitovém plánu bylo podle mluvčích obou strany konstruktivní. Politici se mimo jiné dohodli na dalším programu rozhovorů. Sám Corbyn ovšem později uvedl, že v pozici Mayové nenastala tak velká změna, jakou očekával. Vyjednávací týmy vlády a opozice se opět sejdou už ve čtvrtek.

„Vedli jsme konstruktivní průzkumné rozhovory o tom, jak se dostat z brexitového mrtvého bodu,“ uvedl mluvčí labouristů. „Dnešní jednání byla konstruktivní, obě strany ukázaly flexibilitu a odhodlání ukončit současnou brexitovou nejistotu,“ řekl záhy mluvčí kabinetu.

Zástupci obou stran informovali, že se dohodl program dalších schůzek. Podle labouristů se na nich bude hledat „možnost shody“.

S Mayovou i Corbynem jednala i skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Po setkání s premiérkou řekla, že si není jistá, zda je Mayová připravena ke kompromisu, a znovu vyzvala k dlouhému odkladu brexitu.

Lídr opozice Corbyn se rovněž nechal slyšet, že když bude schopen se s Mayovou dohodnout na plánu pro brexit, bude požadovat ukotvení tohoto plánu v zákoně. Důvodem je obava, že jakékoli závazky by mohl vzít zpět nástupce Mayové v čele vlády. Corbyn to řekl listu Evening Standard.

Mayová v úterý překvapivě oznámila, že hodlá požádat Evropskou unii o další odklad brexitu, který je nyní naplánován na 12. dubna. Měl by podle ní být ale co možná nejkratší. Zároveň vyzvala Corbyna, aby s ní jednal o nalezení východiska z brexitového patu. Předsedkyně vlády nicméně vyloučila, že by se jednání s lídrem opozice mohla vést o loni uzavřené brexitové dohodě. Připouští jen rozhovory o politické deklaraci o budoucích vztazích s EU po brexitu. Odejít by podle jejích představ mělo Spojené království z evropského bloku nejpozději 22. května, tedy před evropskými volbami.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz