Poprvé poslanci britské sněmovny zbavili vládu moci nad programem dolní komory minulou středu a proces pokračoval v pondělí. Minulý týden poslanci hlasovali o osmi různých alternativních plánech týkajících se brexitu, v pondělí hlasovali o čtyřech. V obou případech ale zákonodárci všechny návrhy odmítli.
Čas se krátí. Na schválení dohody o brexitu má Londýn čas do 12. dubna, oznámil Juncker |
Další kolo hledání parlamentní většiny pro brexit si chtěl předkladatel středečního návrhu, labourista Hilary Benn, vynutit na příští pondělí. Vzhledem k rovnosti hlasů měl nakonec rozhodující slovo předseda sněmovny Bercow, který návrh odmítl. Podle samotného Bercowa předseda sněmovny naposledy remízu rozhodoval svým hlasem v roce 1993. Tehdy poslanci hlasovali nerozhodně po debatě o takzvané maastrichtské smlouvě, která založila Evropskou unii.
Zpravodajská stanice BBC upozornila, že by poslanci v pondělí ale nakonec přece jen o různých variantách kolem brexitu mohli hlasovat. Je totiž možné, že jim různé návrhy na další postup předloží sama vláda. „Rozdíl by byl v tom, že by vláda měla kontrolu nad tím, o čem poslanci hlasují,“ uvedla politická redaktorka BBC Vicki Youngová.
Mayová chce zabránit brexitu bez dohody
Britská premiérka Theresa Mayová se i nadále snaží najít způsob, jak zabránit brexitu bez dohody 12. dubna. Ve středu se proto setkala s lídrem opozice Jeremym Corbynem a jednání o dalším brexitovém plánu bylo podle mluvčích obou strany konstruktivní. Politici se mimo jiné dohodli na dalším programu rozhovorů. Sám Corbyn ovšem později uvedl, že v pozici Mayové nenastala tak velká změna, jakou očekával. Vyjednávací týmy vlády a opozice se opět sejdou už ve čtvrtek.
„Vedli jsme konstruktivní průzkumné rozhovory o tom, jak se dostat z brexitového mrtvého bodu,“ uvedl mluvčí labouristů. „Dnešní jednání byla konstruktivní, obě strany ukázaly flexibilitu a odhodlání ukončit současnou brexitovou nejistotu,“ řekl záhy mluvčí kabinetu.
Zástupci obou stran informovali, že se dohodl program dalších schůzek. Podle labouristů se na nich bude hledat „možnost shody“.
S Mayovou i Corbynem jednala i skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Po setkání s premiérkou řekla, že si není jistá, zda je Mayová připravena ke kompromisu, a znovu vyzvala k dlouhému odkladu brexitu.
Lídr opozice Corbyn se rovněž nechal slyšet, že když bude schopen se s Mayovou dohodnout na plánu pro brexit, bude požadovat ukotvení tohoto plánu v zákoně. Důvodem je obava, že jakékoli závazky by mohl vzít zpět nástupce Mayové v čele vlády. Corbyn to řekl listu Evening Standard.
Mayová v úterý překvapivě oznámila, že hodlá požádat Evropskou unii o další odklad brexitu, který je nyní naplánován na 12. dubna. Měl by podle ní být ale co možná nejkratší. Zároveň vyzvala Corbyna, aby s ní jednal o nalezení východiska z brexitového patu. Předsedkyně vlády nicméně vyloučila, že by se jednání s lídrem opozice mohla vést o loni uzavřené brexitové dohodě. Připouští jen rozhovory o politické deklaraci o budoucích vztazích s EU po brexitu. Odejít by podle jejích představ mělo Spojené království z evropského bloku nejpozději 22. května, tedy před evropskými volbami.