5. září 2019 17:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Další loď s migranty bez úspěchu hledá přístav. Odmítly ji Malta i Itálie

Loď s migranty (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loď s migranty (ilustrační snímek). | foto: ČTK

Řím/Valletta Další loď jedné z neziskových organizací zachraňujících migranty ve Středozemním moři hledá bez úspěchu přístav, kde by mohla zakotvit poté, co ji odmítly Itálie i Malta. Tentokrát jde o plavidlo Alan Kurdi německé neziskové organizace Sea-Eye, které v sobotu vzalo na palubu 13 lidí z přeplněného dřevěného člunu.

Itálie, kde se ve čtvrtek moci chopila nová vláda, trvá na platnosti protiimigračních pravidel zavedených předchozím kabinetem. Maltské úřady tvrdí, že odpovědnost za zachráněné není na jejich straně.

Organizace Sea-Eye ve čtvrtek kvůli průtahům podala k maltskému soudu stížnost, uvedl list Malta Today. Podle ní má Malta povinnost přijmout migranty, kteří byli zachráněni v zóně záchranných operací ostrovního státu. Mezi 13 migranty na palubě lodi Alan Kurdi je osm nezletilých. Podle agentury DPA Malta souhlasila pouze s tím, že převezme dva z nich, kteří trpí úzkostnými stavy.

Italské ministerstvo vnitra dalo najevo, že přísné protiimigrační zákony přijaté za bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, zůstávají dál v platnosti. Tyto zákony mimo jiné zakazují záchranným lodím neziskových organizací kotvit v italských přístavech. Za porušení zákazu hrozí vysoké pokuty i vězení.

Italské ministerstvo vnitra od čtvrtka vede Luciana Lamorgeseová, která je bez politické příslušnosti a je považována za odbornici v otázkách migrace. Jak se nová vláda k opatřením předchozího kabinetu postaví, zatím není zcela jasné.

Naposledy v úterý italské úřady u ostrova Lampedusa zabavily loď Mare Jonio neziskové iniciativy Mediterranea, která zachránila u Libye 99 lidí a čekala s nimi několik dní na moři na povolení vplout do přístavu. Migranti se nakonec na pevninu dostali, úřady ale plavidlo zkonfiskovaly s odůvodněním, že překročilo zákaz vplout do italských výsostných vod.

Den předtím Itálie zabavila loď německé nevládní organizace Mission Lifeline, která přes úřední zákaz zakotvila v sicilském přístavu Pozzallo.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!