12. ledna 2015 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Další mrtví v Sin-ťiangu. Čínská policie zastřelila šest ‚atentátníků‘

Čínská policie v Urumči, hlavním městě Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínská policie v Urumči, hlavním městě Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang... | foto: Reuters

PEKING Čínská policie v pondělí v neklidné severozápadní Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang zastřelila šest lidí, kteří se údajně chystali spáchat pumové atentáty. Oblast je dlouhodobě zmítána násilím, které Peking připisuje místním islamistickým teroristům. Sám čínský režim však vůči Sin-ťiangu uplatňuje výrazně represivní politiku.

Sin-ťiang obývá menšinové etnikum Ujgurů, kteří vyznávají převážně islám. Odborníci i lidsko-právní aktivisté dlouhodobě upozorňují, že mnohé násilnosti v ujgurské oblasti pramení právě z politického, kulturního a náboženského útlaku Ujgurů ze strany centrální čínské vlády.

K TÉMATU:

Bezejmenní podezřelí

Agentura AP uvedla, že policisté byli v pondělí ráno přivoláni do obchodní čtvrti ve městě Šu-le, kde se pohyboval podezřelý muž s předpokládaným výbušným zařízením. Muž prý na členy bezpečnostních sil zaútočil sekerou a pokusil se odpálit bombu. Policisté ho zastřelili.

Při následné razii ve zmíněné čtvrti pak policisté zabili dalších pět podezřelých s výbušninami. Totožnost podezřelých čínská média nezveřejnila.

Čínské úřady vyznamenaly příslušníky ozbrojené policie za „potlačení násilí a...
Soudní proces s ujgurským akademikem a disidentem Ilhamem Tohtim.
Bezpečnostní jednotky v autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Čínské...
Čínská ozbrojená policie v Sin-ťiangu (ilustrační snímek).

Násilnosti v Sin-ťiangu a dalších provinciích, z nichž vláda viní ujgurské separatisty usilující o vytvoření samostatného státu s názvem Východní Turkestán, si za uplynulé dva roky vyžádaly nejméně 400 mrtvých.

Ujguři, kteří jsou jazykově a etnicky spříznění s Turky, si dlouhodobě stěžují na kulturní a náboženský útlak ze strany Pekingu a na masivní přistěhovalectví etnických Chanů (Číňanů) do Sin-ťiangu. Pro centrální čínskou vládu je odlehlý Sin-ťiang na severozápadě země důležitou oblastí vzhledem k tomu, že oplývá energetickými zdroji a leží strategicky na hranicích s Indií, Pákistánem, Afghánistánem, Ruskem a dalšími středoasijskými státy.

Autonomní oblast Sin-ťiang

Autonomní oblast Sin-ťiang

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz