8. září 2019 19:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Odklad brexitu podle francouzského ministra zahraničí není na obzoru. Johnson o něj stejně žádat nehodlá

Lidé demonstrující za brexit ozdobili sochu Winstona Churchilla anglickými... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé demonstrující za brexit ozdobili sochu Winstona Churchilla anglickými... | foto: Reuters

Londýn/Paříž Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian dal v neděli najevo, že Evropská unie neposkytne Británii další odklad termínu pro odchod z Evropské unie. Britský premiér Boris Johnson podle svého kolegy z vlády o odklad žádat ani nemíní, místo toho chce na říjnovém summitu EU vyjednat dohodu, která umožní hladké opuštění unie. Každopádně ale Británie podle něj odejde z EU do konce října. Do brexitu zbývá 53 dnů.

„Za současného stavu věcí nikoliv. Nebudeme (odklad brexitu) posouvat každé tři měsíce,“ řekl šéf francouzské diplomacie rozhlasové stanici Europe 1. „Je to velice znepokojivé. Britové nám musejí říct, co chtějí,“ prohlásil.

Britský ministr financí Sajid Javid ujistil, že Johnson na říjnovém summitu EU o další odklad brexitu ani žádat nehodlá. Místo toho bude usilovat o dohodu, která zajistí hladký odchod království z unie. „Premiér se především na jednání Evropské rady 17. a 18. (října) bude snažit uzavřít dohodu. Určitě na této schůzce nebude žádat o prodloužení (termínu pro brexit),“ řekl Javid ve vysílání BBC.

Návrh zákona, který má přimět vládu k žádosti o prodloužení rozhovorů ohledně brexitu, počítá s 19. říjnem jako s konečným termínem, kdy může parlament schválit případnou dohodu, nebo nechat Británii odejít bez dohody. „Návrh zákona říká, že 19. (října) je důležité datum. V tomto bodě budeme zvažovat naše možnosti, naše politika je ale jasná. Nemění se nic na tom, že odcházíme 31. října,“ zdůraznil. „Budeme se řídit všemi zákony, protože všechny vlády by se rozhodně měly řídit zákony. Budete si ale muset počkat a uvidíte, co se pak stane,“ dodal.

Další pochybnosti ohledně toho, zda má Johnson v úmyslu řídit se zákonem, který mu zapovídá vyvést Británii z EU bez dohody, v neděli rozvířil ministr zahraničí Dominic Raab. Ten zákon označil za „mizerný“ a řekl, že vláda rozhodně bude zkoušet, kam až jí dovolí zajít. „Zákon budeme dodržovat, ale protože je to tak špatná legislativa, tak budeme až na samu mez zkoušet, co všechno po nás vlastně závazně vyžaduje,“ řekl šéf diplomacie v pořadu stanice Sky News.

Možný další postup vlády v neděli komentoval i ministr spravedlnosti Robert Buckland, který podle serveru Independent premiéra svým vyjádřením varoval, aby zákon neobcházel. „V posledních 24 hodinách jsme spolu mluvili ohledně důležitosti vlády práva, které jsem se jako ministr spravedlnosti zavázal dodržovat,“ uvedl Buckland na Twitteru.

Odešel další člen Johnsonova kabinetu

Na funkci ministryně práce v sobotu rezignovala Amber Ruddová, která tak učinila na protest proti premiérově přístupu k brexitu. V neděli prohlásila, že navzdory Johnsonovým prohlášením dělá vláda málo či vůbec nic pro to, aby s EU dosáhla přijatelné dohody o odchodu Británie z EU. „Nejsou zde žádné známky dohody, nevedou se žádné oficiální rozhovory,“ řekla podle agentury AP. Agentura připomněla, že Johnson prohlašuje, že Británie musí odejít z EU podle plánu k 31. říjnu, a to i bez dohody. Tento plán ale narazil na tvrdý odpor, včetně od některých členů premiérovy strany. Ruddovou ve funkci vystřídá Therese Coffeyová, oznámil v neděli úřad ministerského předsedy.

Lidé protestující proti brexitu.

Lidé protestující proti brexitu.

Ani pondělní setkání britského ministerského předsedy Borise Johnsona a irského premiéra Lea Varadkara zřejmě žádný průlom ohledně jednání o brexitové dohodě nepřinese. Varadkar to v neděli řekl novinářům. Podle něj bude klíčové jednání unijního summitu v polovině října, situace je ale i vzhledem k nedávným krokům britského parlamentu krajně nejistá.

„Premiérka Mayová nebyla schopna zajistit schválení dohody (o brexitu) v parlamentu. Premiér Johnson teď přišel o parlamentní většinu, takže se ho budu ptát, jak nás - EU a Irsko - chce přesvědčit, že je schopen zajistit souhlas poslanců,“ uvedl Varadkar.

Oba premiéři se od Johnsonova červencového nástupu do funkce šéfa britské vlády osobně ještě nesetkali. Několikrát spolu však hovořili telefonicky. Hlavním tématem pro ně bude takzvaná irská pojistka, což je z pohledu britské vlády hlavní sporný bod dohody o brexitu uzavřené s EU. 

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
CUSTOMER CARE COORDINATOR WITH ENGLISH + FRENCH + ITALIAN

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 31 000 Kč