Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Další příměří. V Donbasu má od soboty platit nový klid zbraní

Jednotky samozvané Doněcké lidové republiky na silnici poblíž města Novoazovsk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednotky samozvané Doněcké lidové republiky na silnici poblíž města Novoazovsk. | foto: Reuters

MINSK Mírová kontaktní skupina v pátek na schůzi v Minsku ohlásila další „úplné“ příměří, které má na východě Ukrajiny vstoupit v platnost o půlnoci 30. dubna. Oznámila to agentura TASS. Krok souvisí se začátkem pravoslavných velikonoc, jejichž hlavní svátek připadá letos na neděli 1. května.

Členové skupiny, která sdružuje zástupce Kyjeva, Moskvy a donbaských povstalců při zprostředkování Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), se rovněž dohodli na otevření některý nových přechodů přes linii fronty. Na výměně zajatců, dojednávané dlouhé měsíce, ale shoda stále nepanuje, oznámil šéf mise OBSE Martin Sajdik.

„Kontaktní skupina a zástupci Doněcka a Luhanska vítají připravenost všech účastníků minského procesu zastavit palbu s vyvrcholením velikonoc a příchodem květnových svátků. V sobotu v 00:00 hodin (místního času) tato informace bude dána na vědomí všem odpovědným osobám v terénu,“ citovala Sajdika ruská agentura.

U těla muže, který zahynul při výbuchu miny nedaleko frontové linie na Donbasu,...
Válka na Donbasu. Žena s dítětem v náručí míjí tělo muže, který zahynul při...

Klid zbraní byl v Donbasu vyhlášen od počátku bojů v dubnu 2014 už osmkrát, ale ozbrojené střety s větší či menší silou dál pokračují. Zatím poslední krvavý incident se odehrál ve středu ve frontové obci Olenivka, kde zemřeli čtyři lidé a osm utrpělo zranění. Z odpovědnosti se vzájemně obviňují obě znepřátelené strany.

Podle čtvrteční zprávy OSN si konflikt v Donbasu vyžádal přes 9300 mrtvých a víc než 21 000 zraněných. Statisíce lidí musely opustit své domovy a odejít buď do Ruska nebo do ukrajinského vnitrozemí.

Vyhlašování příměří na východě Ukrajiny

  • Příměří (krátkodobé, časově neomezené či jednostranné) bylo v Donbasu vyhlášeno od počátku bojů již osmkrát, ale ozbrojené střety s větší či menší silou dál pokračují. V některých případech se jednalo například pouze o jednodenní příměří.
  • První příměří bylo dojednáno v červnu 2014. Po deseti dnech ho ale ukončil ukrajinský prezident Petro Porošenko, protože ho podle něj neustále porušovali východoukrajinští separatisté.
  • Největší naděje vzbuzovaly takzvané minské dohody. První minská dohoda o příměří byla dojednána v září 2014. Příměří ale bylo ihned porušováno a nezajistilo ho ani přijetí akčního plánu pro mír o několik dní později, který předpokládal vznik 30kilometrové nárazníkové zóny mezi oběma stranami, z níž měly být staženy všechny těžké zbraně.
  • Po fiasku takzvaných prvních minských dohod začalo další příměří platit 14. února 2015. Takzvaná druhá minská dohoda intenzitu konfliktu zmírnila, ale bojovalo se dál. Kromě zastavení palby dohoda uložila oběma stranám stažení těžkých zbraní z fronty a výměnu zajatců. Stanovila rovněž harmonogram politických reforem, jejichž cílem je decentralizace státní správy. Plán mimo jiné počítal s demilitarizovaným pásmem o šířce 50 až 140 kilometrů podle ráže zbraní. Pro ukrajinská vojska měla platit stávající frontová linie, pro separatisty demarkační linie vytyčená v první minské dohodě.
  • Další větší příměří bylo vyhlášeno na začátku školního roku. V následujících dvou měsících palba až na výjimečné incidenty postupně ustala a byl zahájen odsun těžkých zbraní z bojových linií. Od přelomu října a listopadu bylo případů o porušování klidu zbraní hlášeno více. I tak ale díky zářijovému příměří poklesl počet civilních obětí na třetinu v porovnání s předchozími třemi měsíci.
  • V listopadu ukrajinské jednotky vyhlásily jednostranné příměří a v prosinci Ukrajina a proruští separatisté uzavřeli v Minsku další příměří pro vánoční a novoroční svátky.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...