10. srpna 2017 14:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Další problém pro Trumpa. FBI prohledala dům bývalého šéfa jeho kampaně

Ex-šéf Trumpovy prezidentské kampaně Paul Manafort | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ex-šéf Trumpovy prezidentské kampaně Paul Manafort | foto: Reuters

WASHINGTON Vyšetřování spolupráce prezidentské kampaně Donalda Trumpa a Ruska nabírá obrátky. Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v červenci prohledal dům bývalého šéfa Trumpovy prezidentské kampaně Paula Manaforta a zabavil v něm dokumenty a další materiál. Oznámil to v úterý list The Washington Post.

FBI měl k prohledání domu povolení, jeho agenti do Manafortovy nemovitosti ve Virginii přišli 26. července brzo ráno a bez předchozího upozornění. Právě předtím měl Manafort schůzku se členy senátního výboru pro tajné služby.

Washingtonský list se ve svém materiálu opírá o nejmenované zdroje blízké vyšetřování. Stanici ABC informaci potvrdil Manafortův mluvčí. Řekl, že agenti FBI prohledali jednu z Manafortových rezidencí. „Pan Manafort trvale spolupracoval s policií a při vyšetřování a udělal to i v tomto případě,“ sdělil mluvčí.

Manafort z Trumpova týmu rezignoval loni, a to kvůli svým vazbám na Rusko. Od zkušeného veterána americké politiky přitom podle řady zahraničních analytiků mohlo jen stěží jít o „přešlap“ zaviněný nepoučeností.

Trump dlouhodobě tvrdí, že Rusko do amerických prezidentských voleb nezasáhlo. Z otevřené výpovědi bývalého šéfa FBI Jamese Comeyho ale vyplynulo, že ruský zásah do voleb již FBI považuje za jasnou věc: otázkou teď je, jestli s ním Trump či jeho lidé spolupracovali.

Čtyři kongresní výbory a zvláštní vyšetřovatel

Manafort je vyšetřován v souvislosti s rolí Ruska v amerických prezidentských volbách. V senátním výboru pro tajné služby v červenci vypovídal o schůzce prezidentova syna Donalda s ruskou právničkou Nataljou Veselnickou. Jednání byl přítomen také Manafort a prezidentův zeť Jared Kushner. Podle Trumpa mladšího ruská právnička slíbila kampani kompromitující informace o demokratické rivalce jeho otce Hillary Clintonové, nakonec prý ale hovořila jen o amerických adopcích ruských dětí.

Manafort už podle amerického tisku předal senátnímu výboru pro tajné služby poznámky, jež si při jednání s Veselnickou udělal.

Vliv Ruska na americké prezidentské volby objasňují celkem čtyři kongresové výbory a také ministerstvem spravedlnosti jmenovaný zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller. Razie na Manafordův domov je považována za další ze série indicií, které ukazují na to, že vyšetřivání vazeb kampaně Donalda Trumpa na Rusko se blíží ke svému závěru.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz