Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Další prohra Islámského státu. Irácká armáda vyhnala džihádisty z Ramádí

Svět

  11:55aktualizováno  13:18
RAMÁDÍ - Mluvčí irácké armády oznámil, že město Ramádí bylo zcela osvobozeno od ozbrojenců z hnutí Islámský stát (IS). Nad vládními budovami v centru města zavlála irácká vlajka. Vojáci vládní čtvrť dobyli v neděli, ve zničených ulicích Ramádí se nyní snaží najít výbušniny nastražené islamisty.

Příslušníci iráckých speciálních jednotek (ISOF) zasahují proti extremistům ze sítě Islámský stát (Ramádí). foto: Reuters

„Ano, město Ramádí bylo osvobozeno. Irácké protiteroristické jednotky vyvěsily iráckou vlajku nad budovami vládního komplexu,“ oznámil ve státní televizi armádní mluvčí Jahjá Rasúl.

Vyženou Iráčané Islámský stát z Ramádí? Opusťte město, vyzvali civilisty

„Bezpečnostní složky nyní kontrolují všechny ulice. Nenarazili na žádný odpor DAIŠ (Islámského státu),“ doplnil ho Ibráhím Fahdáví, jeden z bezpečnostních představitelů provincie Anbár. Vládní čtvrť v Ramádí byla místem nejtvrdších bojů, nyní ale vojáci postupují pomalu a speciální týmy mají za úkol vyčistit celé město od bomb, kterých může být v ulicích a budovách nastraženo několik tisíc. Podle jednoho z vojenských velitelů bylo jen na silnicích u vládního komplexu a v přilehlých budovách umístěno přes 300 výbušných zařízení.

Lidské štíty

Jak uvedli někteří místní představitelé, islamisté prý používali civilisty jako lidské štíty, když jim bylo jasné, že vládní budovy neubrání a snažili se z místa uprchnout. Islámský stát minulý týden odhadoval, že centrum Ramádí brání asi 400 bojovníků. Kolik jich bylo zabito a kolika se podařilo utéct do vzdálenějších částí města, nebylo jasné.

Ani irácká armáda nezveřejnila žádnou bilanci obětí. Podle zdravotníků bylo ale jen v neděli odvezeno do bagdádských nemocnic asi 100 zraněných iráckých vojáků. „Mrtvá těla jsou odvážena přímo do hlavní vojenské nemocnice,“ uvedl jeden z nemocničních zdrojů s tím, že právě z toho důvodu se počet obětí nedá určit.

Armáda se snažila dobýt Ramádí již několik týdnů. Převážně sunnitské město, které leží 90 kilometrů západně od Bagdádu, padlo do rukou islamistů v květnu. Minulou středu vojenské velení oznámilo, že dobytí města je otázkou několika dní. Vytlačení bojovníků IS z Ramádí je označováno za předpoklad úspěšného boje o severoirácký Mosul, který islamisté získali loni bez boje.

Města, o která Islámský stát bojuje

V držení vládních sil:

Ramádí - téměř půlmilionové, převážně sunnitské město je správním střediskem provincie Anbár, jež sousedí se Sýrií. Leží asi 100 kilometrů západně od Bagdádu a s iráckou metropolí a městy Tikrít, Bákubá či Sámarra tvoří hlavní města takzvaného sunnitského trojúhelníku ve středu země.

Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) dobyli město letos 17. května po velké ofenzivě a chaotickém stažení irácké armády z města. Vojáci dobyli centrum města v neděli a v pondělí bylo oznámeno celkové osvobození města.

Tikrít - asi dvousettisícové město, rodiště bývalého diktátora Saddáma Husajna, je správním střediskem provincie Saláhaddín. Leží asi 160 kilometrů severozápadně od Bagdádu.

Radikálové z IS jej ovládli loni 11. června, armáda je po velké ofenzivě, při které většina obyvatel opustila město, vytlačila letos 31. března.

Bákubá - téměř půlmilionové město, správní středisko provincie Dijála, které leží jen asi 50 kilometrů severovýchodně od Bagdádu, bylo z područí IS osvobozeno letos v lednu.

Bajdží - v tomto asi dvousettisícovém městě v provincii Saláhaddín, které leží asi 200 kilometrů severně od Bagdádu, je hlavní ropná rafinerie v zemi. IS se rafinerie zmocnil loni v červnu, vládní síly ji osvobodily loni v listopadu.

Sindžár - severoirácké město v provincii Ninive, která má asi 80 tisíc obyvatel, převážně příslušníků kurdské náboženské menšiny jezídů, dobyli ozbrojenci z IS loni v srpnu. Pak tuto menšinu vyhnali za použití brutální síly a mnoha poprav z města. Oddíly iráckých Kurdů dobyly Sindžár letos 13. listopadu s pomocí leteckých útoků západních mocností.

V držení IS:

Mosul - severoirácké město, druhé největší v zemi (má 1,5 až dva miliony obyvatel) a správní středisko provincie Ninive leží asi 350 kilometrů severně od Bagdádu.

Město dobyli radikálové z IS loni 10. června po několikadenních bojích. Radikálové zde pak 29. června 2014 vyhlásili chalífát, vládu hlavy muslimské obce.

Fallúdža - sunnitské město asi 60 kilometrů západně od Bagdádu, kde žije na 300 tisíc lidí, ovládli bojovníci z IS loni v lednu.

Tall Afar - převážně sunnitské město na severu země u hranic se Sýrií získal IS pod kontrolu loni v říjnu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!