130 let

Průzkumný americký letoun Boeing RC-135. | foto: Wikimedia

Doporučujeme

Ruská stíhačka nad Baltem provokovala v těsné blízkosti amerického průzkumného letounu

USA
  •   12:51aktualizováno  14:44
NEW YORK / PRAHA - V oblasti Baltského moře došlo k dalšímu incidentu. Po nebezpečných manévrech nad torpédoborcem USS Donald Cook z kraje týdne zde ve čtvrtek těsně nad americkým průzkumným letounem RC-135 proletěla stíhačka SU-27. Spojené státy považují incident za další provokaci a tvrdí, že ruské letadlo se chovalo nebezpečným a neprofesionálním způsobem.

O incidentu, při němž se ruská stíhačka SU-27 přiblížila k americkému letounu z levé strany a následně jej přeletěla k pravé straně, informoval server CNN. Podle něj se stíhačka celou dobu pohybovala ve vzdálenosti 50 stop, tedy asi 15 metrů od konců křídel.

Ruské letouny opakovaně přelétly nad americkým torpédoborcem, Moskva mlčí

„Letoun Spojených států se pohyboval v mezinárodním vzdušném prostoru a nevletěl nad ruské teritorium,“ vyjádřila se ke čtvrteční konfrontaci mluvčí Pentagonu Laura Sealová s tím, že USA kvůli incidentu protestují.

„Nebezpečné a neprofesionální jednání jediného pilota má potenciál zbytečně zvýšit napětí mezi oběma zeměmi,“ uvedl pro CNN mluvčí Evropského velitelství Danny Hernandez.

Rusko nicméně podle agentury Reuters kritiku odmítá a brání se, že ruská stíhačka musela vystartovat poté, co byl zaznamenán neidentifikovaný cíl letící vysokou rychlostí k ruským hranicím. Podle mluvčího ministerstva obrany Igora Konašenka následně díky vizuálnímu kontaktu se stíhačkou SU-27 změnil americký průzkumný letoun směr.

Konašenko rovněž uvedl, že let ruské stíhačky byl v souladu s mezinárodními zákony.

„Mohli být sestřeleni“

K incidentu došlo poté, co byly tento týden ruské vzdušné síly kritizovány za přelet nad americkým torpédoborcem USS Donald Cook v Baltském moři. Dvojice vojenských letadel přelétala nad americkou lodí opakovaně v pondělí a v úterý, v jednom případě dokonce ve vzdálenosti jen 30 stop. Nad torpédoborcem proletěl také vrtulník KA-27 Helix, který pořizoval jeho snímky.

„Odsuzujeme tento druh jednání. Je bezohledné. Je provokativní. Je nebezpečné. A na základě pravidel angažovanosti mohli být sestřeleni,“ okomentoval jej ministr zahraničí John Kerry.

Nenarušujte náš vzdušný prostor, žádají Britové Rusy. Chtějí se vyhnout tureckému scénáři

Ruská strana přitom tvrdí, že šlo o naplánovaný rutinní let a když piloti torpédoborec spatřili, odklonili svůj stroj do bezpečné vzdálenosti. „Všechny lety strojů ruských vzdušných sil jsou prováděny v souladu s mezinárodními předpisy o užívání vzdušného prostoru nad neutrálními vodami,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenko podle agentury TASS.

„Lidé musí pochopit, že je to vážná věc a Spojené státy se nenechají zastrašit na volném moři,“ uvedl nicméně Kerry ve svém čtvrtečním prohlášení. „Doufáme, že se to nebude nikdy opakovat,“ uzavřel.

Stíhačka SU-27 u amerického hlídkového letoun P-3 Orion nad Baltským mořem. Podívejte se na incident z listopadu 2014.

zdroj: www.youtube.com

Schůzka NATO s Ruskem prý neznamená normalizaci vztahů s Moskvou

Nadcházející schůzka Rady NATO-Rusko, která se uskuteční příští týden po téměř dvou letech, neznamená obnovení standardních vztahů s Moskvou, řekl v sobotu novinářům v Bratislavě náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow během mezinárodní bezpečnostní konference Globsec.

Fórum, na němž se setkávají Rusko a jeho protivníci z dob studené války, nebylo nikdy oficiálně zrušeno, ale naposledy se sešlo v červnu roku 2014, protože předchozí ruská anexe ukrajinského Krymu vyvolala napjaté vztahy mezi Moskvou a Západem.

"Schůzka nemá znamenat, že se blíží normalizace vztahů s Ruskem. Když Rusko porušuje mezinárodní práva a pravidla evropské bezpečnosti, nemůžeme s ním jednat jak za normálních okolností. Rozhodli jsme se ovšem, že komunikační kanály musejí být otevřeny," uvedl Vershbow.

Zdroj: ČTK

Autor: mel
  • Vybrali jsme pro Vás