Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Další rána pro opozici. Policie v Hongkongu zatkla šéfredaktora deníku patřícího aktivistovi Laiovi

Šéfredaktor listu Apple Daily Ryan Law. foto: Reuters

Hongkong - Hongkongská policie ve čtvrtek na základě zákona o národní bezpečnosti zatkla šéfredaktora a čtyři vrcholné manažery deníku Apple Daily, který často kritizuje hongkongské vedení i čínskou vládnoucí garnituru. Podle místních médií jsou podezřelí, že tajně spolupracovali s cizí zemí s cílem ohrozit národní bezpečnost.
  7:09

Mezi zatčenými je šéfredaktor Ryan Law, dále pak například výkonný ředitel mediální skupiny Next Digital, pod kterou Apple Daily spadá. „Zprávy zveřejňované v deníku prý vedly k porušení zákona o národní bezpečnosti,“ citoval internetový portál listu South China Morning Post nejmenovaný policejní zdroj.

Do sídla Next Digital vešlo asi 200 policistů s cílem prohledat kanceláře společnosti na základě soudního příkazu. Zatkli čtyři muže a jednu ženu ve věku od 47 do 63 let.

Policie odvádí šéfredaktora deníku Apple Daily Ryana Lawa.
Prodemokratický mediální magnát Jimmy Lai byl zatčen.

Agentura Reuters čtvrteční zatýkání označila za další ránu pro deník, který patří opozičnímu aktivistovi Jimmymu Laiovi. Ten byl zatčen už loni v srpnu. Úřady minulý měsíc nařídily zmrazit jeho majetek, včetně bankovních účtů a podílu ve výši 71,26 procenta v Next Digital. Soud letos v dubnu Laie poslal na 14 měsíců do vězení za organizaci a účast na nepovolených demonstracích předloni v srpnu. Stejně dlouhý trest mu pak udělil koncem května za uspořádání prodemokratického protestu 1. října 2019.

Když Británie Hongkong, svoji někdejší kolonii, Číně v roce 1997 předávala, sliboval Peking, že si toto území zachová své svobody, jež jsou na čínské pevnině nevídané. Kritici ale upozorňují, že Čína tyto svobody omezuje a upevňuje svoji nadvládu na Hongkongem. Zákon o národní bezpečnosti, proti kterému se v roce 2019 pořádaly v Hongkongu četné demonstrace, trestá například podněcování k odtržení Hongkongu od Číny, podporu terorismu, podvracení státního pořádku či spolupráci se zahraničními zeměmi či osobami s cílem ohrozit státní bezpečnost. Za jeho porušení hrozí vysoké tresty odnětí svobody. Ochránci lidských práv se obávají zneužití normy proti opozici.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!