30. prosince 2017 13:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Další razie, britská policie zadržela již pátého džihádistu. Plánovali bombový útok na konci roku

Britské speciální jednotky - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britské speciální jednotky - ilustrační foto. | foto: Reuters

SHEFFIELD/PRAHA V pátek v noci provedla v Sheffieldu britská policie razii a zadržela muže, který byl pravděpodobně napojen na skupinu nejméně dalších čtyř osob, která plánovala o Vánocích či Silvestru zaútočit výbušninami. Čtyři muži již byli zadrženi, dva už stanuli před soudem. Pátým zadrženým byl jednavacetiletý muž z Sheffieldu.

Okolo jedenácté hodiny večerní provedla v anglickém Sheffieldu policie razii pod vedením tajných služeb, které měly podezření na pobyt muže, který měl být napojen na skupinu plánující bombové útoky v Británii v období konce roku. Policie prohledala jeden soukromý rezidenční a jeden komerční objekt. Výsledkem bylo zadržení jednadvacetiletého muže, který je nyní ve vazbě. O případu informuje BBC.

„Chápu, že takové akce mohou způsobit znepokojení, hlavně proto, že k podobným raziím došlo už v předchozích dnech, uvedl Mark Roberts z policejního sboru jižního Yorkshiru.

Roberts tím narážel na zátahy, které britská policie podnikla proti skupině, do které patřil i páteční zadržený. Devatenáctého prosince si policie přišla pro čtyři muže, dva také z Sheffieldu a dva z Chesterfieldu. 

Majitel fastfoodu a dvaadvacetiletý mladík

Při razii v Sheffieldu z devatenáctého prosince byl zadržen jednatřicetiletý majitel místního rychlého občerstvení Andy Star a dvaadvacetiletý Farhad Salah. V pátek se oba podezřelí objevili před soudem ve Westminsteru a momentálně zůstávají ve vazbě.

Oba muži jsou iráčtí Kurdové a stíhaní jsou za podílení se na přípravě teroristického útoku. U obou mužů se našel černý střelný prach, který měl být použit v náložích. Oba se ke slyšení u soudu dostali skrze video od soudu v Leedsu.

Dva zbývající komplicové byli dva muži, jednomu je třicet šest let a pochází z části Sheffieldu zvané Burngreave. Tento muž zůstává stále ve vazbě. Druhý, jednačtyřicetiletý muž ze čtvrti Meersbrook byl den před Štědrým dnem propuštěn na svobodu bez dalších obvinění.

Podle Starova právníka Sajada Chaudhuryho neexistuje žádný důkaz, že by jeho klient byl zapleten do přípravy teroristického útoku a proto se nehodlá přiznávat k vině.

mbMichal Bernáth