31. srpna 2014 8:51, aktualizováno  9:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Další sankce pro Rusko? Česko si vymohlo právo s částí nesouhlasit

Dánská premiérka Helle Thorning-Schmittová a Donald Tusk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dánská premiérka Helle Thorning-Schmittová a Donald Tusk | foto: Reuters

BRUSEL Evropská komise má spolu s diplomaty do týdne navrhnout podobu dalšího přitvrzení protiruských sankcí, rozhodl v noci na dnešek summit EU. Novinářům to řekl stálý předseda schůzek členských zemí Herman Van Rompuy. Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky mají být konkrétní návrhy na posun podoby sankcí připraveny už v pondělí.

Česká vláda o nich poté bude jednat a podle Sobotky si Česko vyhradilo právo s částí návrhu nesouhlasit, pokud by znamenal třeba nepřiměřeně velké hospodářské škody. 

Postup se Sobotkou hodlá podle listu Sme koordinovat slovenský premiér Robert Fico. Také si vyhradil právo odmítnout sankce, pokud by poškozovaly národní zájmy. "Nesouhlasím s touto sankční válkou. Sankce nikam nevedou," řekl. "Zdá se, že dosavadní sankce vůbec nezměnily postoj Ruska, právě naopak. A další sankce mohou situaci na Ukrajině ještě zhoršit," varoval. USA krok EU uvítaly.

ČTĚTE TAKÉ:

Van Rompuy na tiskové konferenci označil diskusi o situaci na východě Ukrajiny za intenzivní. Summit podle něj vyjádřil znepokojení nad prudkými boji, neustávajícími přesuny bojovníků i techniky přes hranici z Ruska a také z přítomnosti a akcí ruských ozbrojených sil na ukrajinském území.

Závěry summitu hovoří o připravenosti EU k dalším krokům v závislosti na vývoji přímo na Ukrajině. Komise by měla do svého návrhu zapracovat takové podmínky, aby se sankce mohly týkat všech osob i firem, které mají co do činění se separatistickými skupinami na Donbase.

Podpora ukrajinské svrchovanosti

Mluvčí americké Národní bezpečnostní rady Caitlin Haydenová uvítala, že EU projevila "podporu ukrajinské svrchovanosti a územní celistvosti" a připravenost vyhlásit další sankce proti Rusku. Dodala, že USA na přípravě sankcí s EU spolupracují.

EU rozhodnutím o přípravě dalších sankcí odpovídá na zhoršení situace na východě Ukrajiny. Podle západních zemí i ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který v neděli summit oslovil, se do bojů v posledních dnech přímo zapojili ruští vojáci a technika. Porošenko v sobotu večer novinářům řekl, že o přitvrzení sankcí ze strany EU nepochybuje.

Angela Merkelová.

Angela Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová vysvětlila, že sankce budou spuštěny, pokud nepřijdou "kvalitativní změny nynější situace". Postiženy podle ní mohou být oblasti, na které se komise už zaměřila, možné jsou tedy podle ní další omezení ve finanční či energetické oblasti.

Merkelová na tiskové konferenci připustila, že summit vedl debatu o úspěšnosti sankcí. "Ale všichni jsme souhlasili, že není možné vojenské řešení tohoto problému," poznamenala. To prý je také jeden z důvodů, proč dnes Merkelová odmítla možnost dodávek vojenské techniky Kyjevu.

Barroso: Komise podpoří evropské producenty

Podle předsedy Evropské komise José Barrosa panovala na summitu shoda v tom, že pokud bude Rusko situaci dál eskalovat, bude to pro něj mít výrazné náklady. "Komise rychle předloží další návrhy opatření," prohlásil Barroso. Zdůraznil také, že komise podpoří evropské producenty potravin tak, aby zmírnila dopady ruských odvetných opatření.

ČR: Právo nesouhlasu s některými částmi

"Vyhradil jsem si právo s některými částmi toho návrhu nesouhlasit, pokud se budeme domnívat, že není správné, aby Evropa šla tímto směrem," řekl po summitu český premiér.

Návrh komise podle Sobotky vláda prostuduje, zanalyzuje jeho dopady na českou ekonomiku a nejspíš ve středu projedná. „Pak bude zřejmé, s jakými částmi bude moci ČR souhlasit a s jakými nikoliv,“ dodal premiér.

Předseda české vlády má hluboké pochybnosti o tom, zda přitvrzení sankcí může přispět k řešení prohlubující se ukrajinské krize. Podobně zdrženlivé jsou podle něj i další země, například Slovensko, Maďarsko či Rakousko. "Předpokládám, že připomínky k návrhu Evropské komise nepřijdou jen z České republiky," poznamenal Sobotka.

Evropská unie už kvůli ruské anexi Krymu a vývoji na východě Ukrajiny zmrazila majetek a zakázala vstup skoro stovce osob a několika firmám. V létě byl přijat první balíček hospodářských sankcí, omezující ruský přístup na finanční trhy či export techniky potřebné pro těžbu ropy a zemního plynu ve složitých podmínkách.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz