Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další skandál v britské královské rodině. Bratranec královny nabízel firmě své kontakty na Putina

Svět

  21:56
Londýn/Praha - Britská královská rodina opět budí rozruch. Bratranec královny Alžběty, princ Michael z Kentu, měl nabízet fiktivní firmě, že jí za úplatek pomůže rozjet obchod v Rusku a zajistí kontakty na „putinisty.” Princův obchodní partner lord Simon Reading jej v tajně nahrávaných rozhovorech označil za „neoficiálního velvyslance jejího veličenstva v Rusku“.

Princ Michael z Kentu s mluvčí prezidenta Trumpa Sarah Sandersovou v Buckinghamském paláci. foto: Reuters

S kauzou přišel britský deník The Sunday Times ve spolupráci s investigativním pořadem Dispatches, vysílaném televizní stanicí Channel 4. Novináři se vydávali za fiktivní jihokorejskou firmu s názvem House of Haedong, která chce v Rusku podnikat se zlatem. Jménem ní oslovili pět členů královské rodiny, které žádali o pomoc s propagací na ruském trhu.

Meghan a princ Harry na narozeniny syna Archieho vyzvali k darům na vakcíny proti covidu pro chudé země

Osmasedmdesátiletý princ Michael projevil o nabídku firmy zájem. Na virtuálním mítinku, který byl tajně nahrávaný, se pak diskutovalo o ceně jeho služeb. Princ souhlasil s tím, že nahraje z Kensingtonského paláce projev, v němž společnost podpoří. Ten by pak firma použila jako lákadlo pro investory. Cenou za tuto nahrávku mělo být 143 tisíc liber (v přepočtu více než 4,2 milionu korun).

Tím ale schůzka nekončila. Princ také údajně nabídl, že za 10 tisíc liber na den (necelých 300 tisíc korun) může firmu propagovat přímo u týmu prezidenta Putina. Královnin bratranec se v ruském prostředí dobře orientuje - hovoří skvěle rusky, do země jezdí několikrát ročně a od roku 1998 je patronem rusko-britské obchodní komory, čímž se na zveřejněném videu sám chlubí.

Dostat se k putinistům

Schůzky se účastnil také princův přítel a obchodní partner, lord Simon Reading, který se chlubil princovou konexí s Putinem. „Musíte se dostat k ‚putinistům.’ Nejlépe přímo skrze Putina,“ říká Reading na nahrávce.

Dodává, že sám má na lidi okolo ruského prezidenta kontakty, ale princ se v Kremlu vyzná ještě lépe. „Putin najde správnou osobu, která má zájem o Jižní Koreu nebo o zlato. Otevře vám to dveře, je to moc užitečné,“ slibuje.

Aféra v Rumunsku. Lichtenštejnský princ zastřelil ‚největšího‘ medvěda, případ vyšetřuje policie

Ihned ale zdůrazňuje, že se jedná o diskrétní téma. „Nechceme, aby svět věděl, že se princ s Putinem stýká kvůli byznysu, chápete,“ dodává.

Když se novinář zeptal, zda vztah obou vysoce postavených mužů nepoškodilo zhoršení vztahů mezi Ruskem a Spojeným královstvím (zřejmě zejména v souvislosti s kauzou Skripal), lord jej suverénně ujistil, že nikoliv. Následně naznačil, že princ Michael není v tomto ohledu omezený politikou ani diplomacií.

Po zveřejnění výbušné reportáže vydala princova kancelář vyjádření, v němž popírá jakýkoliv zvláštní vztah k Putinovi. Naposledy se prý muži setkali v roce 2003, od té doby spolu nejsou v kontaktu. Lord Reading se podle slov kanceláře snažil pomoci svému příteli, přičemž sliboval „věci, které by princ nechtěl nebo nemohl učinit“.

Vyděděnec Andrew. Britský tisk píše po odchodu prince do ústraní o krizi v paláci

Samotný lord pak uvedl, že lituje svých slov. „Nebyl jsem v nejlepší formě, právě jsem se zotavoval z transplantace ledviny,“ napsal v tiskovém prohlášení.

Princ z Kentu není pracujícím členem královské rodiny, nepobírá tak finance ze státní kasy. Královnu ovšem příležitostně reprezentuje na veřejných akcích. S Ruskem je spřízněný skrze svůj původ: poslední ruský car Mikuláš II. byl totiž bratrancem princových tří prarodičů. Když došlo v roce 1991 k exhumaci těl zavražděné carské rodiny, aristokrat dokonce poskytl své vzorky DNA pro identifikaci ostatků.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat