Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Další skandál v britské královské rodině. Bratranec královny nabízel firmě své kontakty na Putina

Princ Michael z Kentu s mluvčí prezidenta Trumpa Sarah Sandersovou v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Princ Michael z Kentu s mluvčí prezidenta Trumpa Sarah Sandersovou v... | foto: Reuters

Londýn/Praha Britská královská rodina opět budí rozruch. Bratranec královny Alžběty, princ Michael z Kentu, měl nabízet fiktivní firmě, že jí za úplatek pomůže rozjet obchod v Rusku a zajistí kontakty na „putinisty.” Princův obchodní partner lord Simon Reading jej v tajně nahrávaných rozhovorech označil za „neoficiálního velvyslance jejího veličenstva v Rusku“.

S kauzou přišel britský deník The Sunday Times ve spolupráci s investigativním pořadem Dispatches, vysílaném televizní stanicí Channel 4. Novináři se vydávali za fiktivní jihokorejskou firmu s názvem House of Haedong, která chce v Rusku podnikat se zlatem. Jménem ní oslovili pět členů královské rodiny, které žádali o pomoc s propagací na ruském trhu.

Osmasedmdesátiletý princ Michael projevil o nabídku firmy zájem. Na virtuálním mítinku, který byl tajně nahrávaný, se pak diskutovalo o ceně jeho služeb. Princ souhlasil s tím, že nahraje z Kensingtonského paláce projev, v němž společnost podpoří. Ten by pak firma použila jako lákadlo pro investory. Cenou za tuto nahrávku mělo být 143 tisíc liber (v přepočtu více než 4,2 milionu korun).

Tím ale schůzka nekončila. Princ také údajně nabídl, že za 10 tisíc liber na den (necelých 300 tisíc korun) může firmu propagovat přímo u týmu prezidenta Putina. Královnin bratranec se v ruském prostředí dobře orientuje - hovoří skvěle rusky, do země jezdí několikrát ročně a od roku 1998 je patronem rusko-britské obchodní komory, čímž se na zveřejněném videu sám chlubí.

Dostat se k putinistům

Schůzky se účastnil také princův přítel a obchodní partner, lord Simon Reading, který se chlubil princovou konexí s Putinem. „Musíte se dostat k ‚putinistům.’ Nejlépe přímo skrze Putina,“ říká Reading na nahrávce.

Dodává, že sám má na lidi okolo ruského prezidenta kontakty, ale princ se v Kremlu vyzná ještě lépe. „Putin najde správnou osobu, která má zájem o Jižní Koreu nebo o zlato. Otevře vám to dveře, je to moc užitečné,“ slibuje.

Ihned ale zdůrazňuje, že se jedná o diskrétní téma. „Nechceme, aby svět věděl, že se princ s Putinem stýká kvůli byznysu, chápete,“ dodává.

Když se novinář zeptal, zda vztah obou vysoce postavených mužů nepoškodilo zhoršení vztahů mezi Ruskem a Spojeným královstvím (zřejmě zejména v souvislosti s kauzou Skripal), lord jej suverénně ujistil, že nikoliv. Následně naznačil, že princ Michael není v tomto ohledu omezený politikou ani diplomacií.

Po zveřejnění výbušné reportáže vydala princova kancelář vyjádření, v němž popírá jakýkoliv zvláštní vztah k Putinovi. Naposledy se prý muži setkali v roce 2003, od té doby spolu nejsou v kontaktu. Lord Reading se podle slov kanceláře snažil pomoci svému příteli, přičemž sliboval „věci, které by princ nechtěl nebo nemohl učinit“.

Samotný lord pak uvedl, že lituje svých slov. „Nebyl jsem v nejlepší formě, právě jsem se zotavoval z transplantace ledviny,“ napsal v tiskovém prohlášení.

Princ z Kentu není pracujícím členem královské rodiny, nepobírá tak finance ze státní kasy. Královnu ovšem příležitostně reprezentuje na veřejných akcích. S Ruskem je spřízněný skrze svůj původ: poslední ruský car Mikuláš II. byl totiž bratrancem princových tří prarodičů. Když došlo v roce 1991 k exhumaci těl zavražděné carské rodiny, aristokrat dokonce poskytl své vzorky DNA pro identifikaci ostatků.

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Antikoncepce: Jaký vliv má na zdraví popisuje MUDr. Alexandr Barták. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Fotbalista Tomáš Souček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Josef Abrhám s Libuškou Šafránkovou přebírali nový vozík pro herce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...

Vyhrajte O2 Smart Box a 5 voucherů na O2 TV na půl roku zdarma
Vyhrajte O2 Smart Box a 5 voucherů na O2 TV na půl roku zdarma

Přejděte na nejvyšší rychlost internetu a užijte si tak například streamování videí v té nejlepší kvalitě. S výhrou od O2 – moderním modemem Smart...