29. července 2015 10:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Další stovky migrantů chtěly projít podmořským tunelem do Británie, jeden přitom zahynul

Pokusy o ilegální přechod do Británie na vlakových soupravách, které převážejí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokusy o ilegální přechod do Británie na vlakových soupravách, které převážejí... | foto: ČTK

CALAIS Francouzské bezpečnostní síly zaznamenaly v noci na středu v přístavním městě Calais nejméně 1500 pokusů o vniknutí do Eurotunelu, který pod Lamanšským průlivem spojuje Francii s Británii. Jeden z uchazečů o azyl v Británii přitom zahynul, příčina úmrtí se teprve vyšetřuje, uvedla ráno místní policie. Jedná se o devátou takovou oběť od začátku června.

U tunelu na francouzské straně se v noci sešlo 500 až 1000 přistěhovalců. Každý z nich se za noc často pokoušel dostat do Británie i dvakrát, upřesnila policie. V noci na úterý zaznamenala asi 2000 pokusů, což bylo nejvíce za posledních šest týdnů.

ROZHOVOR K TÉMATU:

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) jako jeden z mála českých politiků navštívil řadu uprchlických táborů po celé Evropě. Po příjezdu do italského města Pozzallo, u něhož je uprchlické centrum čelící první vlně migrantů, byl však rozčarovaný. „Myslím, že každý migrant pomoc nepotřebuje,“ řekl v rozsáhlém rozhovoru pro server Lidovky.cz. CELÝ ROZHOVOR ČTĚTE ZDE: Někteří nám lžou. Ekonomické migranty posílají Italové zpět, popsal europoslanec

Pokusy o ilegální přechod do Británie na vlakových soupravách, které převážejí kamiony Eurotunelem, jsou v posledním období každodenní. Přispělo k tomu i to, že stávky od června často blokovaly přístav, odkud vyplouvají lodě z Calais do Anglie.

Podle nejnovějších oficiálních údajů v oblasti Calais nyní táboří asi 3000 lidí převážně z Eritreje, Etiopie, Súdánu a Afghánistánu.

Britská ministryně vnitra Theresa Mayová v úterý v Londýně se svým francouzským protějškem Bernardem Cazeneuvem dojednala, že Londýn poskytne na zlepšení bezpečnostních opatření u terminálu Eurotunelu ve Francii dalších sedm milionů liber (267 milionů Kč). Británie již dříve pomohla Francii řešit situaci částkou 15 milionů liber (573 milionů Kč).

U tunelu na francouzské straně se v noci sešlo 500 až 1000 přistěhovalců.
Pokus projít do Británie pod hladinou Lamanšského průlivu stál od začátku...

Migranti u Eurotunelu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz