Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další tragédie u italské Lampedusy: na lodi zemřely desítky uprchlíků

Svět

  10:30aktualizováno  11:59
ŘÍM - Necelý rok po tragickém úmrtí stovek migrantů u břehů italské Lampedusy zahynuly ve vodách poblíž tohoto italského ostrova další desítky uprchlíků. Na potápějící se lodi přišlo o život nejméně 181 lidí, včetně mnoha dětí, uvedla agentura APA s odvoláním na svědky. Italské úřady se k tomuto číslu zatím nevyjádřily, v souvislosti s neštěstím dosud potvrdily 30 mrtvých. Policie v Messině oznámila, že zatkla pět osob podezřelých z odpovědnosti za neštěstí.

Uprchlíci na italském ostrově Lampedusa (archivní foto). foto: ČTK

Agentura neupřesnila, kdy se neštěstí odehrálo, ale zřejmě jde o víkendovou událost. Podle zprávy, kterou v sobotu vydala agentura ANSA, při ní zahynulo 19 lidí, kteří byli v podpalubí a zřejmě se udusili jedovatými výpary z motorů. V pondělí se v médiích objevily informace, že mrtvých bylo možná 30.

Na palubě plavidla, které podle úterní zprávy APA vyplulo od libyjského pobřeží, bylo podle přeživších kolem 750 běženců ze Sýrie, Pákistánu, Nigérie a Ghany. Zachránit se jich podařilo 569.

ČTĚTE TAKÉ:

Zavražděné hodili do moře

Svědci podle APA nyní upřesnili, že mrtví, kteří byli nalezeni v nákladovém prostoru lodi, se neudusili, jak se původně předpokládalo. Zavraždili je prý další migranti, aby jim zabránili dostat se na již přeplněnou palubu. Část mrtvých, zabitých bodnými ranami nebo ubitých k smrti, byla naházena do moře.

Agentura rovněž informovala, že policie v sicilské Messině zadržela pět osob, které zřejmě loď řídily a jsou podezřelé z odpovědnosti za smrt migrantů. Policisté je zatkli na základě informací přeživších běženců. Státní příslušnost zadržených úřady neprozradily.

Do Itálie připlouvají po moři každý týden tisíce ilegálních imigrantů, kteří touží po lepším životě v Evropě. Řím loni ve svých vodách zahájil hlídkovou operaci Mare Nostrum (Naše moře), která pohyb lodí s uprchlíky monitoruje. Rozhodnutí padlo po tragické nehodě u Lampedusy, při níž se loni na podzim utopily skoro čtyři stovky lidí.

Italský strov Lampedusa leží ve Středozemním moři mezi Tuniskem a Sicílií.

Italský strov Lampedusa leží ve Středozemním moři mezi Tuniskem a Sicílií.

Autoři: ,