Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
28. října 2019 19:17, aktualizováno  19:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Další tři měsíce. Británie souhlasí s odkladem brexitu, potvrdil Johnson

Britský premiér Boris Johnson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský premiér Boris Johnson | foto: Reuters

Londýn Británie souhlasí s odkladem svého odchodu z Evropské unie na 31. leden 2020. V dopise předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi to potvrdil britský premiér Boris Johnson, kterého k dojednání nového odkladu donutil britský parlament. Předseda vlády přitom nový odsun brexitového data označil za "nechtěné prodloužení britského členství v EU", které "poškozuje naši demokracii a vztahy" Londýna se zbytkem EU. Vyzval zároveň unijní státy, aby jakékoli další zdržení brexitu vyloučily.

„Jak dobře víte, nemám možnost... učinit nic jiného, než potvrdit formální souhlas Spojeného království s tímto odkladem,“ napsal Johnson. Reagoval tak na dnešní dopolední Tuskovo oznámení, že unijní „sedmadvacítka“ schválila britskou žádost o tříměsíční posun termínu brexitu, se kterým se počítalo tento čtvrtek.

Desetitisíce zastánců setrvání Británie v Evropské unii se scházejí v centru...
Dolní komora britského parlamentu.

Johnson se od nového zdržení snaží distancovat, neboť od svého nástupu do čela vlády opakoval, že Británie z EU odejde právě 31. října. K dojednání odkladu jej ale donutil zákon, který proti jeho vůli britský parlament schválil minulý měsíc. Po dnešku už je v podstatě jisté, že Británie tento týden z unie nevystoupí.

„Musím dát jasně najevo svůj názor, že toto nechtěné prodloužení britského členství v EU poškozuje naši demokracii a vztah mezi námi a našimi evropskými přáteli,“ pokračuje dopis britského premiéra. Ten vlády unijních zemí vyzval, aby jasně řekly, že další odklad po 31. lednu „není možný“. „Je to víc než dost času na ratifikaci naší dohody,“ uvedl ministerský předseda ohledně upravených podmínek brexitu, které vzešly z posledního unijního summitu.

Po potvrzení z Londýna může začít proces formálního schvalování odkladu v členských zemích EU, který by měl trvat 24 hodin. „Písemný proces EU27 pro formalizaci rozhodnutí bude zahájen brzy,“ uvedl na twitteru po zveřejnění Johnsonova dopisu Tuskův mluvčí Preben Aaman.

Tříměsíční odklad brexitu poskytuje Británii možnost uspořádat předčasné volby, které by mohly zahýbat s patovou situací v britském parlamentu. Johnson napsal Tuskovi, že se obává, že současný parlament by nikdy brexitovou dohodu neratifikoval, a proto usiluje o předvánoční parlamentní volby. Dolní sněmovna přitom minulý týden v principu podpořila prováděcí zákon k brexitové dohodě, vláda ale jeho schvalování pozastavila, protože poslanci chtěli na jeho projednání více času než navrhované tři dny.

V Dolní sněmovně Johnson prohlásil, že volby ve druhém prosincovém týdnu by přinesly „okamžik pravdy“ a ukončily parlamentní pat. „Máme výtečnou (brexitovou) dohodu, výbornou dohodu pro celé Spojené království, a povedeme kampaň na základě této dohody,“ řekl premiéra.

O vyvolání předčasných voleb má dnes dolní komora britského parlamentu hlasovat kolem 20:00 SEČ. Vláda ale k prosazení svého plánu potřebuje hlasy dvou třetin poslanců, přičemž v Dolní sněmovně nedisponuje ani prostou většinou. Opozice s návrhem rozpustit příští týden parlament a uspořádat volby 12. prosince nesouhlasí.

Podle lídra labouristů Jeremyho Corbyna premiérovi nelze důvěřovat v tom, že by volby skutečně vypsal na 12. prosince a nikoli na pozdější termín. Hlavní opoziční strana prý uznává potřebu nových voleb, nebude ale souhlasit s jejich vyvoláním, dokud „definitivně“ nezmizí riziko brexitu bez dohody a datum hlasování nebude ukotvené zákonem.

ČTK
Premium

Osudové jídlo: genetická odolnost je důležitější než trendy ve stravování

MUDr. Josef Jonáš je lékař působící v některých oblastech alternativní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Bílé jedy, maso a pšenice. Potraviny, které jsou součástí našeho běžného jídelníčku, procházejí revolucí. Během...

Premium

POHLED: Talent, či Padája? Uměl Abraham závodit, nebo byl protežovaný?

Motocyklový závodník Karel Abraham při závodu MotoGP v Brně (17. srpna 2014) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V pátek večer mu přišel e-mail. Otevřel ho, lejstro ve španělštině pomocí internetového překladače přečetl, aby...

Premium

Chybí mi u nás výchova k práci. A vůle nechat lidi dělat, říká Pohlreich

Zdeněk Pohlreich v kuchyni své restaurace Divinis oceňované opakovaně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chod jeho restaurací už na něm nestojí, může se víc věnovat rodině, vlastnímu vydavatelství i sobě. Udržuje se v...