4. srpna 2019 10:23, aktualizováno  20:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Další útok v USA. Deset mrtvých a 27 zraněných si vyžádala nedělní střelba ve městě Dayton, mezi oběťmi je i útočníkova sestra

Místo činu ve městě Dayton v Ohiu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místo činu ve městě Dayton v Ohiu. | foto: Reuters

Dayton (Ohio) Deset mrtvých včetně útočníka a 27 zraněných si vyžádala nedělní střelba před jedním z barů ve městě Dayton v americkém státě Ohio. Informovala o tom americká média. Střelce, jehož na místě už minutu po zahájení střelby zabila policie a jehož motiv zůstává nejasný, úřady identifikovaly jako 24letého bělocha z předměstí Daytonu. Později vyšlo najevo, že mladík na místě zastřelil i svou sestru.

Pachatelem je podle médií Connor Stephen Betts, který žil v Bellbrooku na okraji Daytonu. Jeho dům v neděli příslušníci FBI a místní policie prohledali. Místní policejní šéf uvedl, že Betts nebyl dříve v hledáčku policie. 

Střelba v Daytonu se odehrála ve čtvrti Oregon v historické části města známé svými bary, diskotékami, obchůdky a galeriemi s uměním. Policie požádala svědky incidentu, aby ji kontaktovali. Na sociálních sítích se objevilo video, na němž lidé prchají ulicí, kterou se ozývají desítky výstřelů. Později policie oznámila, že zakročila, aby násilí ukončila.

Policista Matt Carper uvedl, že střelba měla rychlý průběh, jelikož na místo přispěchali policisté, kteří byli nedaleko na pochůzce. Žádný policista při zákroku zraněn nebyl. Motiv činu nicméně zůstává nejasný, útočník podle policie neměl komplice.

Rychlý policejní zákrok zachránil stovky lidí

Útočník střílel krátce po půlnoci místního času ve čtvrti v historické části města proslulé bary, diskotékami, obchůdky a galeriemi s uměním. Podle místní starostky Nan Whaleyové byla policie na místě asi za minutu od prvního výstřelu, protože policisté byli právě poblíž na pochůzce. Za rychlý zákrok pochválil policii i prezident Donald Trump.

„Pokud by nedorazili tak rychle, bylo by mnohem více obětí,“ uvedla starostka. Podle Whaleyové měl útočník ochrannou výstroj a další zásobníky s náboji. Podle amerických médií střílel poloautomatickou puškou.

Guvernér Ohia Mike De Wine mezitím nabídl Whaleyové pomoc a nařídil, aby vlajky v Ohiu byly spuštěny na půl žerdi.

Uživatel Clevy Ricch na Twitteru označil střelbu v Daytonu za „teroristický útok“. Doplnil, že na místě 30 vteřin střílel z útočné pušky běloch oblečený celý v černém. Podobný popis situace se objevil i na dalších twitterových účtech. Na vyšetřování případu se podílí FBI a na pomoc příbuzným obětí vzniklo v Daytonu zvláštní centrum.

Místní deník Dayton Daily News informoval, že se střílelo před podnikem Ned Peppers Bar. List odkázal na příspěvek na Facebooku, v němž člověk, který byl údajně při střelbě v baru, napsal, že se útok stal na terase před vchodem.

Jiný svědek Jae Williams v rozhovoru s BBC řekl, že byl na nedalekém rapovém koncertu, když dostal pokyn k evakuaci. „Byl jsem šokován. Všichni jsme se evakuovali rychle a bezpečně. Řekli nám, abychom se vyhnuli čtvrti Oregon... Když jsem jel okolo, viděl jsem hodně policistů a sanitek,“ doplnil.

Nejnovější tragédie se stala několik hodin poté, co útočník v obchodním domě v texaském El Pasu zastřelil 20 lidí a více než dvě desítky dalších zranil. České ministerstvo zahraničí sdělilo, že nemá žádné informace o tom, že by mezi postiženými byl český občan.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.