17. ledna 2016 18:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dám na to svůj zub, dušoval se místopředseda ruské vlády. Splň slib, žádá veřejnost

Vicepremiér Rogozin má na starosti zbrojení a vesmírný program. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vicepremiér Rogozin má na starosti zbrojení a vesmírný program. | foto: Twitter Dimitrije RogozinaReprofoto

MOSKVA Místopředseda ruské vlády Dmitrij Rogozin čelí kritice. Důvodem je jeho výrok z dubna 2012, kdy prohlásil, že do konce roku 2015 bude otevřen k provozu kosmodrom Vostočnyj. „Dám na to svůj zub,“ řekl tehdy. Kosmodrom ale otevřen nebyl a lidé jej teď vyzývají, aby jim tedy svůj zub „dal“ .

Dmitrij Rogozin, místopředseda ruské vlády, teď asi nyní hodně lituje. Když se před více než třemi lety holedbal dokončením nákladného projektu výstavby kosmodromu Vostočnyj, ještě netušil, co na sebe sám přivolává. Tehdy se totiž zavázal k tomu, že kosmodrom bude v provozu nejpozději ke konci roku 2015 a své prohlášení doprovodil ruským „dám na to zub“, tedy ekvivalentem českého „dám na to krk“.

Jenže kosmodrom dokončen nebyl a Rogozin je nyní hnán, aby splnil svůj slib. Jako první jej k tomu vyzvala advokátka a opoziční politička Ljuba Sobolová, informovalo Rádio Svobodná Evropa. „Pojďme přinutit Rogozina, aby splnil svůj slib, co?“ napsala na Twitteru. Od čtvrtka její výzvu sdílelo téměř tisíc lidí.

Sociální sítě následně zaplnily i parodické příspěvky, které po Rogozinovi požadují, aby se stal „mužem činu“. Rogozin na žádnou z výzev doposud nereagoval.

Místopředseda ruské vlády přitom již na počátku roku sdílel odkaz na příspěvek, který popisuje neúnavnou práci dělníků podílející se na výstavbě kosmodromu. Jeho uvedení do provozu je nicméně momentálně naplánováno na rok 2018.

melIva Melíšková