Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stovky nadnárodních firem se díky Lucembursku vyhýbají placení daní

Evropa

  11:40
PAŘÍŽ - Až 340 nadnárodních firem uzavřelo s Lucemburkem tajné dohody, aby mohly platit nižší daně. Informují o tom evropská média, která se odvolávají na dokumenty, které získalo Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ) se sídlem ve Washingtonu. Mezi podniky, které takové dohody uzavřely, je například Apple, Amazon, Ikea, Pepsi či Axa.

V aféře Luxleaks figuruje i jméno společnosti Apple (ilustrační snímek). foto: Reuters

Tyto dohody z let 2002 až 2010 představují ztráty v objemu miliard eur pro země, v nichž tyto podniky vytvářejí zisk, uvádí ICIJ a její partnerská média jako je francouzský deník Le Monde, britský list The Guardian nebo německý Süddeutsche Zeitung.

K TÉMATU:

ICIJ se v rámci bezprecedentního šestiměsíčního vyšetřování nazvaném Luxembourg Leaks (Lucemburské úniky), zkráceně LuxLeaks, dostala ke 28 000 stránkám o daňových dispozicích. Dokumenty podle organizace ukazují, jak velké firmy využívají Lucemburska a jeho volnějších daňových zákonů i nedostatků v mezinárodních pravidlech k transferům zisků do Lucemburska. Tam pak jejich zisky nejsou vůbec nebo jen málo zdaněny.

Lucembursko: Je to naše tradice

„Lucembursko uchovává své daňové smlouvy v tajnosti, nesděluje to svým evropským partnerům, přestože od těchto mezinárodních firem ví, že jejich strategií je vyhnout se daním,“ uvedl Le Monde. Firmy jako je Verizon, AIG, Heinz či Crédit Agricole podle listu za tímto účelem otevírají v Lucembursku pobočky, holdingy i své centrály.

Lucemburský ministr financí Pierre Gramegna v říjnu obhajoval uzavírání podobných smluv, je to podle něj součástí tradic této země. „Zachování určité zákonné soutěživosti mezi státy v daňové oblasti je nezbytné,“ věří ministr, jehož cituje Le Monde.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!