Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dětský seriál o muži s nejdelším penisem vyvolal v Dánsku rozruch. Děti vnímají genitálie jako zábavné, říká expertka

Svět

  18:09
Kodaň - Dánská veřejnoprávní televize DR vyvolala rozruch svým novým animovaným seriálem pro děti o muži s nejdelším penisem na světě. Postavička nazvaná John Dillermand může například pohlavním údem provádět záchranné akce či vyvěšovat vlajky, napsal server listu The Guardian. Reakce Dánů jsou smíšené a začala debata o tom, co by programy pro děti měly, anebo neměly obsahovat.

Seriál o muži, jenž se kvůli svému penisu dostává do nejrůznějších kuriózních situací, je zaměřen na diváky ve věku od čtyř do osmi let, kteří mohou trampoty animovaného hrdiny sledovat od soboty.

Vyvrcholení skandálu, který odstartoval #MeToo. Případ Weinsteinova údajného sexuálního násilí změnil tvář USA

Reakce dospělých Dánů jsou smíšené. Jedni pořad odsoudili, druzí ho hájí. „Je to skutečně vzkaz, který chceme vyslat dětem, zatímco jsme uprostřed velké vlny #MeToo?“ reagovala například spisovatelka Anne Lise Marstrandová-Jorgensenová s odkazem na celosvětovou kampaň proti sexuálnímu obtěžování, která se nevyhnula ani Dánsku.

Christian Groes, profesor z Univerzity v Roskilde, jenž se zabývá genderovou tematikou, vidí v seriálu oslavu mužských genitálií, což by podle něj mohlo narušit rovnoprávnost mezi muži a ženami. „Zachraňuje to klasickou myšlenku patriarchální společnosti a normalizuje kulturu (sportovních) šaten... která je využívána jako omluva pro špatné chování mužů. Má to být vtipné - čili je to vnímáno jako neškodné. Ale to není,“ míní Groes.

Klinická psycholožka Erla Heinesenová Héjstedová se naopak domnívá, že kritici pořadu možná přemýšlejí až příliš. „John Dillermand oslovuje děti a sdílí s nimi jejich způsob myšlení - a děti vnímají genitálie jako zábavné. Seriál zobrazuje muže, který je impulsivní a ne vždy se kontroluje, který dělá chyby - jako děti. Ale klíčové je, že Dillermand to nakonec udělá správně,“ tvrdí Heinesenová Héjstedová. 

Psycholožka, která pracuje s dětmi, zároveň připustila, že načasování seriálu není šťastné a že pořad mohl více zachycovat rozdíly a rozmanitost lidských těl místo obřího penisu. „Ale rozhodně to není show o sexu. Předstíráním, že je, do ní promítáme názory dospělých,“ citoval ji server The Guardian, podle něhož slovo „diller“ v dánském slangu označuje penis a slovo „mand“ znamená dánsky muže.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat