Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dánské volby vyhráli podle odhadů výsledků socialisté, mohou mít nejmladší premiérku

Svět

  21:15
Kodaň - Středeční parlamentní volby v Dánsku vyhráli podle průzkumů u volebních místností dosud opoziční socialisté. Strana předsedkyně Mette Frederiksenové v nich získala 25,3 procenta hlasů. Současná vláda premiéra Larse Lökkeho Rasmussena zřejmě na základě výsledků skončí. S odvoláním na dánské rádio DR o tom informovala agentura DPA.

Lídryně dánských socialistů Mette Frederiksenová je favoritkou na nejmladší premiérku v historii Dánska. foto: Reuters

Sociální demokraté budou mít s další levostředovými politickými uskupeními podle odhadů výsledků těsnou většinu 90 křesel ve 179 členném parlamentu.

Nejbohatší muž Dánska přišel při útocích na Srí Lance o tři děti

Na druhém místě se ztrátou 4,4 procentního bodu se umístila pravostředová Liberální strana Venstre nynějšího předsedy vlády Rasmussena. Blok stran v pravicovém politickém spektru bude mít podle odhadů v součtu jen 75 poslaneckých mandátů. 

Na rozdíl od jiných evropských zemí v Dánsku nejsou na vzestupu populisté. Protiimigrační Dánská lidová strana, které podporuje současnou menšinovou vládu, dosáhla přízně jen 9,8 procenta voličů, což je znatelný pokles oproti volbám v roce 2015, v nichž získala přes 21 procent hlasů.

Rádio DR upozornilo, že konečné výsledky se mohou od povolebních průzkumů lišit. Při nedávných volbách do Evropského parlamentu přisuzovaly prognózy těsné volební vítězství rovněž sociálním demokratům, nakonec se však z výhry radovala premiérova strana Venstre.

Předvolební kampani dominovala témata migrace, sociálního zabezpečení a klimatických změn. Sociální demokraté si přízeň lidí získali sliby zvýšit sociální výdaje a omezit přistěhovalectví s cílem ochránit sociální systém a integrovat ty migranty, kteří do Dánska přišli v minulých letech.

Dánsko v roce 2015 patřilo s 21 000 žadateli o azyl k zemím, kam přišlo nejvíce uprchlíků v přepočtu na obyvatele. V důsledku zpřísnění dánských přistěhovaleckých zákonů počet žadatelů o azyl v zemi od té doby výrazně klesl a v roce 2017 dosáhl pouhých 3500.

Předchozí vlády rovněž v reakci na stárnutí populace prosadily nepopulární opatření v podobě postupného zvýšení důchodového věku ze stávajících 65 na celosvětově rekordních 73 let a zkrátily dobu vyplácení podpory v nezaměstnanosti ze čtyř na dva roky. Sociálnědemokratická strana slibuje, že tento trend zastaví. Lidem, kteří pracovali více než 40 let, chce například umožnit dřívější odchod do důchodu.

Předsedkyně vítězných socialistů Mette Frederiksenová by se mohla stát nejmladší premiérkou v historii země. Narodila se 19. listopadu 1977 v severodánském Aalborgu. Ve svých 15 letech se stala členkou mládežnické organizace sociální demokracie. Vystudovala administrativu a společenské vědy na univerzitě v Aalborgu a africká studia na univerzitě v Kodani.

Autor:

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Manažer/ka péče o zákazníky

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Mohlo by vás zajímat