Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Dánsko má dva případy těžkých potíží u naočkovaných AstraZenekou, jde o krevní sraženiny a mozkové krvácení

Distribuce vakcín AstraZeneca pražským praktickým lékařům foto:  Petr Topič, MAFRA

Kodaň - Dánsko hlásí dva případy těžkých zdravotních problémů u zdravotníků, kteří byli před dobou kratší než dva týdny očkováni vakcínou proti covidu-19 od firmy AstraZeneca. U jednoho z nich se objevily krevní sraženiny, u druhého mozkové krvácení. Informuje o tom agentura Reuters. Úřady v Kodani uvedly, že jeden ze zdravotníků zemřel.
  11:24aktualizováno  11:26

Panel WHO dal zelenou vakcíně AstraZeneca, má prý velký potenciál. Nadále ji však bude sledovat

Dánský úřad pro kontrolu léčiv bez dalších podrobností potvrdil, že obdržel dvě „závažné zprávy“. Některé evropské země v poslední době pozastavily očkování proti covidu-19 vakcínou od společnosti AstraZeneca poté, co se u několika lidí, kteří přípravek dostali, objevily závažné zdravotní problémy.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ve čtvrtek uvedla, že vakcína je bezpečná a její používání riziko krevních sraženin nezvyšuje. Přínos tohoto preparátu podle EMA stále převyšuje možná rizika. Agentura ovšem dodala, že zcela vyloučit spojitost mezi vakcínou a několika výjimečnými případy obtíží zatím nelze a jejich zkoumání bude pokračovat.

V pátek některé země imunizaci preparátem obnovily, Dánsko, Švédsko a Norsko ovšem uvedly, že toto rozhodnutí ještě zváží.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat