22. listopadu 2018 8:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trest za vraždu novináře Chášukdžího: Dánsko zastavuje prodej zbraní Saúdské Arábii

Novinář Džamal Chášakdží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novinář Džamal Chášakdží. | foto: ČTK

KODAŇ Dánsko zastavuje zbrojní export do Saúdské Arábie. Řekl to dánský ministr zahraničí Anders Samuelsen v rozhovoru, který odvysílala dánská stanice TV 2. Dánsko tak podobně jako Německo reaguje na vraždu novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Dalším důvodem je zapojení Rijádu do bojů v Jemenu, kde saúdskoarabské zbraně zabíjejí civilisty.

„Je důležité, aby Dánsko poukázalo na to, že působení Saúdské Arábie je v mnoha oblastech ničivé. Je třeba s tím skoncovat,“ řekl Samuelsen.

Podle televize v Dánsku při dojednávání exportních zbrojních kontraktů funguje ministerstvo zahraničí jako konzultant. Samuelsen řekl, že další povolení vývozu zbraní do Saúdské Arábie nebudou vydávána.

K zastavení zbrojního vývozu do Saúdské Arábie vyzval evropské země Evropský parlament. Německo tak učinilo v říjnu.

K ukončení prodeje zbraní vyzývají také humanitární organizace působící v Jemenu. „Evropské vlády v Jemenu na jedné straně pomáhají zachraňovat životy, na druhé přilévají oleje do ohně prodejem zbraní Saúdské Arábii a jejím spojencům,“ uvedla organizace Oxfam.

Chášukdží byl brutálním způsobem zabit na konzulátu v Istanbulu 2. října. Saúdská Arábie vraždu přiznala se zpožděním, původně ji popírala. Dodnes se nenašlo tělo a Rijád odmítl jakýkoli podíl korunního prince Muhammada bin Salmána. Arabská koalice vedená Saúdskou Arábií bojuje v Jemenu na straně tamní vlády proti šíitským povstalcům od roku 2015. Konflikt si podle odhadů OSN vyžádal životy 10 tisíc lidí.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!