Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Přínosy nepřevažují nad rizikem.‘ Dánsko vyloučilo vakcínu Johnson & Johnson ze svého očkovacího programu

Vakcína Johnson & Johnson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vakcína Johnson & Johnson | foto: Reuters

Kodaň Dánsko jako první země odstranilo jednodávkovou vakcínu americké firmy Johnson & Johnson ze svého očkovacího programu proti nemoci covid-19, aby prošetřilo zprávy o vzácných, ale potenciálně nebezpečných krevních sraženinách. O rozhodnutí, k němuž v pondělí v parlamentu dospěli dánský ministr zdravotnictví Magnus Heunicke a zákonodárci z různých politických stran, informovaly podle agentury AP dánské zdravotnické úřady.

Dánsko už dříve přestalo ze stejného důvodu očkovat britsko-švédskou vakcínou AstraZeneca. Obě očkovací látky jsou vyráběny s pomocí podobné technologie, připomněla AP.

Dánský zdravotní úřad „dospěl k závěru, že přínosy používání vakcíny proti covidu-19 od firmy Johnson & Johnson nepřevažují nad rizikem, že má možný neblahý účinek.“ Úřad ve svém prohlášení připomněl, že i Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v dubnu dospěla k závěru, že „existuje možná souvislost mezi vzácnými, ale závažnými případy krevních sraženin a vakcínou proti covidu-19 od Johnson & Johnson“.

„Protože epidemie covidu-19 je v Dánsku v současnosti pod kontrolou a očkování jinými dostupnými vakcínami postupuje uspokojivě, dánský zdravotní úřad se rozhodl pokračovat v národní očkovací kampani bez covidové vakcíny od Johnson & Johnson,“ oznámil úřad. Zástupkyně generálního ředitele úřadu Helene Probstová poznamenala, že dnešní rozhodnutí znamená zdržení harmonogramu očkování až o čtyři týdny.

Dánsko naočkovalo jednou nebo dvěma dávkami více než 1,2 milionu lidí z necelých šesti milionů obyvatel, převážně vakcínami Pfizer-BioNTech a Moderna.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...