Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dánsko vystěhuje odsouzené migranty na neobydlený ostrov. Zločince tu nechceme, zní z vlády

V současnosti nejčastěji čluny vypadají takto, mnohdy jsou však ještě menší. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V současnosti nejčastěji čluny vypadají takto, mnohdy jsou však ještě menší. | foto: AP/ČTK

KODAň Cizinci, kteří byli odsouzeni v Dánsku a po odpykání trestu čekají na vyhoštění ze země, budou nově umístěni na odlehlém, neobydleném ostrově Lindholm. Vyplývá to z dohody, kterou uzavřela dánská konzervativní vládní koalice a protiimigrační Dánská lidová strana, píše deník The Local.

Dánská lidová strana toto rozhodnutí přivítala a na svém twitterovém účtu k němu zveřejnila animované video, na němž je vidět loď vezoucí za nepříznivého počasí muže tmavé pleti v tradičním muslimském oděvu na opuštěný ostrov, kde je dotyčný následně vysazen.

„Není žádný důvod, aby zahraniční zločinci zůstávali v Dánsku. Dokud se jich nebudeme moci zbavit, přesuneme je na ostrov Lindholm. V nočních hodinách se budou muset zdržovat v tamním novém deportačním středisku pod policejním dozorem. Skvělé!“ napsal mluvčí strany.

Dánský ministr financí Kristian Jensen zdůraznil, že cizinci nebudou na ostrově vězněni. „Na ostrov bude jezdit trajekt, ale nebude fungovat po celých 24 hodin. Noci budou muset cizinci trávit v deportačním centru. Tímto způsobem je budeme snáz moci sledovat,“ řekl. „V současnosti jsme totiž často svědkem toho, že někteří cizinci, kteří byli odsouzeni k deportaci, dál v zemi páchají zločiny a my nemáme způsob, jak je monitorovat,“ dodal Jensen.

Ani sem, ani tam. Na ostrov míří lidé bez státní příslušnosti

Podle vlády budou od roku 2021 na ostrově umísťováni cizinci, kteří nemají povolení pobývat v Dánsku, ale nemohou být deportováni, například proto, že jsou bez státní příslušnosti, nebo proto, že Dánsko nemá s jejich domovskou zemí uzavřenou příslušnou dohodu, upřesnil deník The Local. Na ostrově budou rovněž pobývat odmítnutí žadatelé o azyl, kteří v zemi spáchali drogové a další zločiny a mají být podle soudního rozhodnutí po odpykání trestu vyhoštěni.

Rozhodnutí ostře kritizovali opoziční politici. „Zelená vláda, kterou bych chtěl vést, by nikdy nenutila lidi pobývat na opuštěném ostrově,“ prohlásil vůdce strany Alternativa Uffe Elbaek. „Nehumánní politika vytváří úplně jiné Dánsko, než je to, které miluji,“ dodal.

Kontroverzní rozhodnutí o umístění cizinců čekajících na deportaci je výsledkem kompromisní dohody, kterou uzavřela vláda s protiimigrační Dánskou lidovou stranu při jednání o rozpočtu na rok 2019.

Ostrov Lindholm.

Ostrov Lindholm.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Ostrov Lindholm o rozloze sedmi hektarů byl doposud veřejnosti nepřístupný a byl využíván pro výzkum virů, které způsobují takové choroby, jako je nemoc šílených krav či prasečí mor. Výzkumné zařízení se nyní přesune do Kodaně, píše deník The Local.

Vůdce Liberální strany Venstre (RV) Morten Östergaard prohlásil, že ostrovní zařízení je pouhým „symbolickým“ gestem, které neřeší problémy země se zločinností a imigrací.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

K. Čtvrtý Takove malicke, soft Guantanamo. 4:50 5.12.2018
P. Horák kupujte bitcoin, ten pujde nahoru :) 3:37 5.12.2018
R. Neveselý Bravo! 1:18 5.12.2018

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!