Firma Johnson & Johnson poslala první vakcíny do Evropské unie, AstraZeneca potíže nevysvětlila |
Nyní je toto rozhodnutí trvalé. Podle agentury AFP je Dánsko první zemí, které vakcínu od AstraZeneky opustilo. Dánský list Politikken napsal, že země rovněž zatím nebude podávat vakcínu od společnosti Johnson & Johnson (J&J).
„Dánský zdravotnický úřad se rozhodl pokračovat v očkování proti covidu bez vakcíny od firmy AstraZeneca,“ stojí v prohlášení. „Naše vyšetřování ukazuje, že jeden ze 40.000 lidí očkovaných vakcínou od AstraZeneky bude mít vážné vedlejší příznaky,“ uvedl šéf úřadu Sören Broström.
Vakcinační kampaň se podle něj zdrží o několik týdnů, všichni Dánové by ale i tak měli být naočkováni do začátku srpna. Úřad nevyloučil, že by se Dánsko mohlo k vakcíně v budoucnu vrátit. Broström zároveň řekl, že kdyby Dánsko bylo v jiné situaci uprostřed třetí vlny epidemie a zdravotní systém by byl pod tlakem, neváhal by vakcínu dál používat.
Část Evropy se bojí AstraZeneky, Česko ne. Odborníci uklidňují, že k tomu není důvod![]() |
Očkování vakcínou, kterou vyvinula britsko-švédská firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, Dánsko přerušilo 11. března, původně na 14 dní. Stalo se tak poté, co se objevily zprávy o 60leté Dánce, která týden po očkování zemřela s krevními sraženinami na různých místech v těle. Opatření bylo pak 25. března prodlouženo o další tři týdny.
V uplynulých týdnech pozastavila podávání vakcíny od AstraZeneky řada evropských zemí. Mnohé z těchto států ale obnovily očkování poté, co Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) vakcínu podpořila. Přínos tohoto preparátu podle EMA stále převyšuje možná rizika. Agentura ovšem připustila, že výskyt krevních sraženin může být velmi vzácným vedlejším účinkem očkovací látky firmy AstraZeneca.
Ojedinělé případy výskytu krevních sraženin byly zaznamenány také u lidí naočkovaných vakcínou od firmy Johnson & Johnson ve Spojených státech. Společnost J&J v úterý sdělila, že z tohoto důvodu odkládá distribuci svojí vakcíny v Evropské unii. Dánsko očkování vakcínou pozastaví, dokud neprověří možnou souvislost s krevními sraženinami, napsala agentura Reuters.
Podle jejích informací šéf dánského zdravotnického úřadu během tiskové konference krátce omdlel. Příčina jeho mdlob nebyla bezprostředně zřejmá.