Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Dánsko zpřísní zákon o znásilnění, bude nutný souhlas se sexem. Ten má různé podoby

Kodaň - Dánsko chce po vzoru Švédska zpřísnit zákon o znásilnění. Podle vládního návrhu budou muset s pohlavním stykem vyjádřit oba partneři jasný souhlas. Informovaly o tom v úterý agentury DPA a AFP.
  20:50

Pokud oba partneři nebudou se sexem souhlasit, půjde podle vládního návrhu zákona o znásilnění. Podle dosavadních dánských zákonů lze styk kvalifikovat jako znásilnění, pokud s ním jeden ze zúčastněných výslovně nesouhlasí či se mu brání.

Podle agentury Ritzau bude možné za souhlas považovat slovo, svolení ale bude možné vyjádřit i „nepřímo“, například polibky, dotyky či zvuky.

„Musíme změnit chápání znásilnění ve společnosti a nová definice znásilnění založená na svolení je milníkem v této snaze,“ uvedl dnes ministr spravedlnosti Nick Haekkerup.

Návrh zákona chce vláda sociálnědemokratické premiérky Mette Frederiksenové parlamentu předložit už v říjnu. Schválit by jej poslanci mohli do konce roku.

Bojovnice za práva žen vládní iniciativu přivítaly. „Zákon o souhlasu je velkým historickým vítězstvím rovnosti a práva přijímat vlastní rozhodnutí v oblasti sexu,“ uvedla na twitteru Federace dánských žen.

Ve Švédsku vstoupil podobný zákon v platnost již v roce 2018. Podle agentury AFP od té doby vzrostl počet odsouzení za znásilnění o 75 procent. Zatímco v roce 2017 soudy shledaly obžalované vinnými ze znásilnění ve 190 případech, loni už to bylo v 333 případech.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat