23. ledna 2018 16:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dánský konstruktér švédskou novinářku před vraždou v ponorce údajně mučil

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Majitel a konstruktér ponorky a obviněný ze zabití švédské novinářky Peter... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitel a konstruktér ponorky a obviněný ze zabití švédské novinářky Peter... | foto: Reuters

Kodaň  Dánský konstruktér Peter Madsen, který je obžalován z vraždy švédské novinářky Kim Wallové, podle státního zastupitelství svůj čin plánoval. Na ponorku, o které Wallová psala reportáž, si přinesl pilu, šroubováky a nože, které k ničemu jinému nepotřeboval. Švédku pak tímto náčiním před vraždou mučil, píše podle agentury DPA obžaloba v úterý zveřejněného spisu.

Do ponorky, kterou sám zkonstruoval, si Madsen podle obžaloby přinesl různé náčiní s cílem třicetiletou švédskou novinářku mučit a následně zavraždit. Wallovou údajně přivázal za ruce, nohy a hlavu, bil ji, řezal, bodal a až poté ji zavraždil. Už dříve státní zastupitelství uvedlo, že ji buď uškrtil, nebo jí podřízl hrdlo.

Sedmačtyřicetiletý konstruktér byl před týdnem obžalován z vraždy a hanobení ostatků. Údajně se sexuálně uspokojil na mrtvém těle novinářky, které následně rozřezal a vhodil do moře.

Vynálezce dlouhodobě tvrdí, že novinářka zemřela náhodou, když na ni spadl těžký poklop. Přiznal nicméně, že se jejího těla následně rozhodl zbavit, rozřezal je a hodil do moře. Ponorku pak nechal Madsen záměrně ztroskotat, sám se ale zachránil.

Části těla Wallové s bodnými ranami v podbřišku policie našla na různých místech v moři.

Soudní proces s Madsenem začne 8. března a verdikt by mohl padnout 25. dubna. Státní zastupitelství požaduje doživotní trest.

Rodiče Kim Wallové v úterý oznámili, že na památku zavražděné dcery založí stipendijní program pro mladé novinářky. „Chceme, aby se na Kim vzpomínalo jako na skvělou novinářku, kterou byla, a ne jako na oběť,“ uvedli v prohlášení Ingrid a Joachim Wallovi.

ČTK
  • 7Diskuse


On-line reportáž

Útok ve škole na Krymu
17:20
Vlivný ruský senátor obvinil Ukrajinu z možné odpovědnosti za střelbu a explozi ve škole v Kerči, kde přišlo o život 19 lidí. Město leží na východním cípu ukrajinského Krymu, který Rusko v roce 2014 násilně obsadilo a vyhlásilo za své území. Senátor Franc Klincevič podle agentury Interfax prohlásil, že v kerčské tragédii "je patrná ukrajinská stopa". Mohou to prý být jak oficiální ukrajinské struktury, tak místní nacionalisté, "kteří jsou kvůli nenávisti vůči Rusku schopni všeho".
16:24
Očití svědci v ruských médiích hovořili i o tom, že slyšeli střelbu. "Vykoukl jsem z učebny - a tam kráčí chlapec se zbraní v ruce a po všech střílí. Schoval jsem se a doufal, že si mě nevšimne. Za deset minut přijeli policisté s automatickými puškami. Když začali evakuovat žáky a učitele, taky jsem vyšel," vylíčil listu Komsomolskaja pravda jeden ze studentů. "Na chodbě výbuch rozbil okna. Všechny stěny byly ohořelé," dodal. "Vyšli jsme na vnitřní dvůr školy a za minutu vše vybouchlo. Všude lítalo sklo, střílelo se. Utíkala jsem a viděla jsem, jak kluci padají a krev stříká. Svou kamarádku Dášu jsem už neuviděla," vylíčila studentka Margarita podle serveru Newsru.com.
16:23
Ukrajinští prokurátoři zahájili šetření útoku v Kerči, který klasifikovali jako teroristický čin. Informuje o tom jejich


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!