6. února 2011 8:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dárcovství Papež podporuje, orgány od něj ale nečekejte. Patří církvi

Papež Benedict XVI. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež Benedict XVI. | foto: Reuters

VATIKÁN Papež Benedikt XVI. již dlouho podporuje dárcovství orgánů, ale ledvinu nebo srdce od něj nečekejte. Vatikán totiž oznámil, že papežovo tělo zcela náleží církvi, napsala agentura AP.

Benedikt XVI. ještě jako německý kardinál Joseph Ratzinger vlastnil od 70. let průkaz dárce orgánů. Ten však byl podle jeho sekretariátu v roce 2005, kdy se stal hlavou římskokatolické církve, zrušen.

Benediktův osobní sekretář Georg Gänswein v této souvislosti zaslal dopis německému lékaři, který fakt, že papež měl dárcovský průkaz, využíval k získávání dalších dárců. Tento týden o zmíněném dopise informoval vatikánský rozhlas. Podle Gänsweina by měl lékař od své náborové metody upustit, protože odkazuje na dokument, který je již neplatný.

Papežovo tělo zůstane nedotčeno
Polský arcibiskup Zygmunt Zimowski, který ve Vatikánu zodpovídá za zdravotnické otázky, řekl listu La Repubblica, že je samozřejmé, že papežovo tělo zůstane nedotčeno, protože patří církvi. "Je to rovněž pochopitelné z pohledu možného budoucího uctívání," vysvětlil Zimowski s odkazem na případné svatořečení. "To ale neubírá nic z odůvodněnosti a krásy dárcovství orgánů."

Papež transplantace nadále podporuje. V projevu v roce 2008 upozornil na nedostatek orgánů, zároveň ale odmítl jako nemorální jejich prodávání.

Do přelomu 19. a 20. století byly zesnulým papežům orgány vyjímány, ne ovšem za účelem transplantace, ale kvůli balzamování. Tyto tělesné části dvaadvaceti papežů jsou uchovávány jako relikvie v kostele svatého Vincence a Anastázia v blízkosti známé římské fontány di Trevi. Od tohoto zvyku se počátkem 20. století upustilo. Po smrti Benediktova předchůdce Jana Pavla II. Vatikán odmítl některé z jeho orgánů vyjmout a poslat do rodného Polska jako relikvii. Jeho ostatky byly pohřbeny ve Vatikánu.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.