Úterý 15. června 2021svátek má Vít 10 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Darujte krev jen Řekům, vyzývají neonacisté

Nový krevní test by mohl včasně odhalit až padesát druhů rakoviny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový krevní test by mohl včasně odhalit až padesát druhů rakoviny. | foto: Shutterstock

ATÉNY Řečtí neonacisté pobouřili zdravotníky výzvou obyvatelům, aby darovali svou krev pouze Řekům, kteří ji potřebují. Jedná se o další z kontroverzních iniciativu strany Zlatý úsvit, která má v parlamentu necelé dvě desítky poslanců. Lékařské kapacity ji označily za rasistickou, nehumánní i nezákonnou.

Zlatý úsvit, který dosáhl nebývalého úspěchu v minulých měsících v opakovaných volbách do parlamentu díky slibu zbavit Řecko všech přistěhovalců, rozmístil v metropoli Aténách plakáty s výzvou, aby lidé dobrovolně darovali krev "jen pro Řeky, kteří potřebují pomoc".

VIDEO: Facky v přémém přenosu

"Všechny krevní konzervy, které nasbíráme, budou předány pro pacienty, které sami vybereme, a nikomu jinému," uvedla strana v prohlášení. "Toto právo na výběr náleží nejen členům Zlatého úsvitu, ale všem dobrovolným dárcům," dodala.

Strana, která popírá, že je neonacistická oznámila, že se jí podařilo pro svou věc získat příslušnou krevní banku ve státní nemocnici v Aténách. Její ředitel Janis Stefanu nicméně řekl, že žádná diskriminační opatření zaváděna nebudou a že bude krev dávána všem potřebným pacientům podle platných pravidel. Podle zdravotnických úřadů by jakýkoli jiný postup byl nelegální.

Šílenství
Jeden z největších řeckých odborových svazů lékařů kritizoval iniciativu Zlatého úsvitu jako "šílenou, nevědeckou, nelegální a rasistickou" a slíbil, že udělá vše nezbytné k ochraně "posvátnosti dárcovství krve"."To by bylo nelidské. Pokud někdo potřebuje krev, má mít právo, aby ji získal bez ohledu na to, kdo to je," uvedl úředník řeckého ministerstva zdravotnictví.

Ultrapravicová strana Zlatý úsvit

Pět let trvající hospodářská recese v Řecku, která souvisí s dluhovou krizi v eurozóně, oživila protiimigrační pocity v Řecku, které dlouhodobě čelí masovému přílivu ilegálních přistěhovalců z Asie a Afriky.

,

Nepadla jediná pokuta. Lidé našli fígl, jak obelstít kontroly na zahrádkách

Zasedání Poslanecké sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Potvrzení o negativním testu na covid, prosím. To je věta, kterou nyní začíná většina kontrol zahrádek u restaurací. V...

Jak vybrat očkovací centrum? Správná volba může ‚zkrátit‘ frontu i o týdny

Zasedání Poslanecké sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do plánování dovolených vedle skloubení volna v práci, výběru destinací a propočtu nákladů letos přibývá další...

Sbalit a jedeme! Evropa se otevírá Čechům, podmínky vstupu se však liší

Zasedání Poslanecké sněmovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Letní turistická sezona začne symbolicky v pátek 28. 5. Vyjíždí první „žlutý“ vlak RegioJet do Chorvatska. Z Evropy...