Počet zraněných se podle nepotvrzených údajů pohybuje v řádu stovek. V celé zemi platí výjimečný stav.
Aktuální vývoj v Kyrgystánu |
Kyrgyzská opozice v centrální televizi oznámila převzetí moci v zemi, jmenovala vojenského velitele hlavního města a vyzvala vládu k rezignaci.
Tisíce demonstrantů se na centrálním náměstí v Biškeku sešly ve středu poté, co opozice vyzvala k celonárodním protestům proti režimu prezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Protestující požadují jeho okamžitou demisi a nastolení "vlády lidu". Mezi jejich hlavními
Vytvoření prozatimní vládySociálně demokratická šéfka opozice v Kyrgyzstánu Roza Otunbajevová sdělila, že se postavila do čela nově vytvořené přechodné vlády, která by měla fungovat šest měsíců. |
Kyrgyzská média oznámila, že na místním letišti je připraven vrtulník pro prezidenta Kurmanbeka Bakijeva a jeho rodinu. Podle nepotvrzených zpráv chtějí odletět do Kazachstánu. Web Centrasia.ru uvedl, že v kazachstánském města Almaty již Bakijevův vrtulník přistál.
Policie proti davu zaútočila slzným plynem a ohlušujícími granáty. Asi čtyři stovky povstalců se před sídlem opozice nejdříve bránily tyčemi a kamením a rozbíjely policejní vozidla.
Od sídla opozice se násilí přeneslo před komplex vládních budov v centru města, kde policie proti demonstrantům opět použila slzný plyn, granáty, vodní děla a střílela i gumovými projektily.
Při
V bojích se mladí lidé z řad protestujících zmocnili několika policejních obrněných vozidel, s nimiž se pokusili prorazit zátarasy před budovou vlády. Někteří demonstranti měli v rukou kalašnikovy, s nimiž údajně stříleli do vzduchu. Několik policistů zbili. Situace je nepřehledná, část povstalců je údajně opilých a prý se nezdá, že by někdo demonstrace centrálně řídil.
Ve městě Talasu, kde v úterý masové nepokoje začaly, se podle očitých svědků situace vymkla jakékoli kontrole a v ulicích vládne chaos.
Dav v noci dobyl místní policejní úřadovnu, kde se kromě vězněného opozičního lídra nacházel i ministr vnitra Kongantijev a viceprezident Akylbek Džaparov. Kongatijev byl podle očitých svědků vyveden z budovy a zbit, poté byl v kritickém stavu převezen do nemocnice.
Na výbuch násilí a rozmach protestů úřady reagují zatýkáním vlivných členů opozice. V Biškeku byl ve středu ráno po příletu z Moskvy zatčen jeden z lídrů opozice Temir Sarijev. Zatčeni byli také další opozičníci, mezi nimi i bývalý prezidentský kandidát Almazbek Atambajev a bývalý předseda parlamentu Omurbek Tekebajev.
Kurmanbek BakijevSoučasný prezident Kurman Bakijev byl hlavní hvězdou takzvané tulipánové revoluce, která před pěti lety smetla nenáviděný režim Askara Akajeva. K Bakijevovi se upíraly naděje Kyrgyzů a dalších obyvatel, kteří si s jeho jménem spojovali pro sebe lepší budoucnost. Bakijev ale velmi rychle velké naděje zklamal. Začal protěžovat příslušníky vlastní rodiny, jimiž obsadil klíčová mocenská místa, a brzy vybudoval systém osobní moci, který je dnes podle všeho stejně nenáviděný jako ten předchozí. |
Bezprostředním popudem k demonstracím údajně bylo zdražení cen tepla a elektřiny. Nyní demonstranti požadují demisi prezidenta. Až do úterý se protesty obešly bez násilí.
Situaci v Kyrgyzstánu s velkým znepokojením sledují Rusko a Spojené státy, které v zemi mají své vojenské základny. Zejména pro Washington je vlna nepokojů zneklidňující, protože kyrgyzská základna Manas se stala hlavním překladištěm pro dopravu amerického a spojeneckého vojenského materiálu do Afghánistánu.