30. dubna 2012 19:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dcera Tymošenkové: Ukrajina se mění v totalitní stát

Jevhenija Tymošenková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jevhenija Tymošenková | foto: ČTK

PRAHA Ukrajina je na hraně přeměny v totalitní stát, prohlásila v Praze Jevhenija Tymošenková, dcera vězněné expremiérky Julije Tymošenkové. Na tiskové konferenci poděkovala lídrům zemí včetně České republiky za bojkot akcí organizovaných režimem prezidenta Viktora Janukovyče a zdůraznila, že život její matky je v ohrožení.

"Skutečně nám dochází čas. Nevím, jak dlouho má matka může zůstat na hladovce, jestli to bude pět nebo deset dní," upozornila Jevhenija Tymošenková.

Její matka se rozhodla pro protestní hladovku minulý pátek poté, co byla proti své vůli z věznice převezena na charkovskou kliniku, kde se měla podrobit léčbě nemocné páteře. Podle Tymošenkové a jejích právníků ji při převozu strážci zbili, ukrajinská prokuratura tvrdí, že modřiny následkem bití nevznikly.

ČTĚTE TAKÉ:

Dcera někdejší premiérky dnes postup úřadů označila za "akt cynismu a brutality". S matkou prý mluvila naposledy před dvěma dny. "Má skutečné bolesti, skoro pořád leží. Nemůže se moc hýbat, navíc je zesláblá hladovkou," řekla Jevhenija Tymošenková, která prý matku několikrát prosila, aby hladovku přerušila. Právníci expremiérky zatím marně žádají, aby vězeňkyni mohl navštívit ukrajinský neurolog, kterému věří. Rodina také doufá, že ukrajinské úřady nakonec umožní Tymošenkové léčit se v Německu.

Jevhenija Tymošenková v Praze

Tymošenková si odpykává sedmiletý trest za to, že podepsala pro Ukrajinu údajně nevýhodnou smlouvu o dodávkách ruského plynu. Západ tvrdí, že rozsudek nad ní byl politicky motivovaný a evropští lídři v posledních dnech ohlašují, že nepřijedou na akce pořádané na Ukrajině.

Český prezident Václav Klaus tak nepojede v polovině května na připravovaný summit prezidentů středoevropských zemí na Krymu. Nezúčastní se ho ani německý prezident Joachim Gauck, rakouský prezident Heinz Fischer a slovinská hlava státu Danilo Türk. Jiní politici, například německá kancléřka Angela Merkelová, oznámili bojkot blížícího se fotbalového mistrovství Euro 2012. Podobný krok prý zvažuje i český premiér Petr Nečas (ODS).

Bojkot fotbalového šampionátu může podle Jevhenije Tymošenkové být "možná posledním diplomatickým varováním" Janukovyčovu režimu, aby přestal s politickými represemi, ukončil politickou krizi v zemi, začal respektovat lidská práva, přestal ve vězení mučit politické vězně, propustil je a nechal je ucházet se o přízeň občanů ve volbách. Země podle expremiérčiny dcery prý v posledních přibližně dvou letech rychle směřuje k totalitnímu režimu.

"Je samozřejmě potřeba oddělit sport od politiky. Ale víme, že režim chce tuhle událost zneužít k vlastní politické propagandě," zdůraznila Jevhenija Tymošenková. Pokud by evropští lídři stáli na tribuně vedle někoho, kdo nerespektuje práva vlastních občanů, byla by to podle ní pro Ukrajince i lidi v EU velmi špatná zpráva.

Lidovky.cz, ČTK