5. března 2019 13:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Debata favoritů na prezidenta Slovenska se obešla bez střetů, Čaputová vede s náskokem

Slovenská vlajka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenská vlajka | foto: Shutterstock

PRAHA Bez větších názorových střetů se v úterý obešla debata hlavních favoritů na zvolení příštím slovenským prezidentem, první od uplynulého víkendu, kdy v zemi začalo platit dvoutýdenní moratorium na zveřejňování výsledků veřejného mínění.

Poslední sondáže potvrdily značný náskok právničky Zuzany Čaputové před jejími soupeři. Jak Čaputová, tak místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič se vyslovili proti stupňování napětí ve společnosti, byť Čaputová neshody mezi hlavou státu a vládou připustila. První kolo přímé volby prezidenta se uskuteční 16. března.

Čaputová během diskuse pořádané listem Hospodárske noviny řekla, že jiskření mezi stávající hlavou státu Andrejem Kiskou a vládou je přípustné, pokud se netýká osobních sporů.

Kiska, který se o znovuzvolení neuchází, dlouhodobě upozorňuje na pomalé řešení palčivých problémů ve společnosti, například v oblasti školství či zdravotnictví. Dlouhodobě napjaté vztahy má Kiska zejména s expremiérem a šéfem nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robertem Ficem, který před pěti lety v rozhodujícím kole voleb hlavy státu prohrál právě s Kiskou.

„Základním poselstvím mé kampaně je celospolečenský smír, nikoliv bojovat proti někomu. Byl bych připraven spolupracovat s jakýmkoliv premiérem, který by v příštím roce vzešel z voleb. Pojďme dopřát více klidu lidem této země,“ řekl Šefčovič v diskusi, které se zúčastnili ještě dva další kandidáti s nízkou podporu voličů.

Kvůli úspěchu Zuzany Čaputové (vlevo) odstoupil z boje o slovenský „hrad“ i...
Prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová.

Čaputová v posledních sondážích popularity prezidentských kandidátů vedla s výrazným náskokem před druhým Šefčovičem. Oba zmínění spolufavorité voleb se v debatě vyslovili za ponechání suverenity členských států EU v oblasti daní a rodinné či sociální politiky.

Dlouholetého diplomata Šefčoviče podporuje v prezidentské kandidatuře Ficova strana Směr-SD, jejímž členem Šefčovič ale není. Místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko Čaputová se vůči Směru-SD dříve opakovaně vymezila a v kampani zdůrazňuje význam spravedlnosti. Kvůli svým liberálním názorům ohledně možnosti adopce dětí páry stejného pohlaví a nedostatku zkušeností v politice Čaputovou už kritizovali čelní představitelé Směru-SD.

Po dřívějším odstoupení dvou kandidátů pokračuje v kampani 13 zájemců o funkci hlavy státu. Očekává se, že nový prezident vzejde až z rozhodujícího druhého kola hlasování, do kterého postoupí dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola. V prezidentských volbách Slovensko neumožňuje hlasovat ze zahraničí korespondenčně ani na svých ambasádách. Desítky tisíc Slováků, kteří žijí, pracují nebo studují v cizině a kteří budou chtít hlasovat o příštím prezidentovi, tak budou muset přijet na volby do vlasti.

V roce 2014 se kandidáti na prezidenta začali vůči sobě vymezovat už před prvním kolem přímé volby. Fico tehdy například kritizoval podnikatele a filantropa Kisku za to, že nemá dostatečné zkušenosti s politikou. Před rozhodujícím kolem voleb prezidenta pak Fico pokračoval v slovních výpadech vůči Kiskovi, kterého nařkl z údajně blízkého vztahu k scientologům a s ohledem na Kiskovy dřívější podnikatelské aktivity kromě jiného v oblasti splátkového prodeje ho nazval lichvářem.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz