Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
30. července 2016 7:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dědici Robina Hooda, nebo vrazi? Rusko osvobodilo lidové mstitele ze Sibiře

Po vleklých soudních procesech soud ve Vladivostoku všechny partyzány, kteří se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po vleklých soudních procesech soud ve Vladivostoku všechny partyzány, kteří se... | foto: Twitter / InterfaxReprofoto

MOSKVA/PRAHA  Málokterý příběh rozpoltil ruskou společnost tak jako osudy sedmi Primorských partyzánů. Když je za vraždy a loupeže poslal soud do vězení, volala část Rusů po jejich osvobození. Prý jen bojovali proti tyranii státních struktur. Ve čtvrtek je soudce zprostil viny.

Pocházeli z vesnice Kirovskij ležící v Primorském kraji na východní Sibiři. Andrej Suchorada se zastřelil 11. června 2010. Bylo mu třiadvacet let. Saša Sladkych byl o dva roky mladší. Následoval příkladu svého kamaráda jen několik vteřin po něm. Ostatní členové skupiny, která si říkala Primorští partyzáni, se vzdali policejnímu komandu. Z bytu v Ussurijsku, který obklíčili speciální jednotky podporované vrtulníky, vyšli s rukama nad hlavou a porušili tak dohodu, kterou si dali ve chvíli, kdy už tušili, že není úniku: „Nesmí nás dostat živé.“ Dostali.

Jenže rodiče mrtvých přišli s jinou verzí – jde o policejní spiknutí a jejich synové nespáchali sebevraždu, ale byli zastřeleni. Celé obvinění je vymyšlené. Zbývajícím mladíkům přišili všechny nevyjasněné vraždy v Primorském kraji, aniž by se obtěžovali s důkazy. Korupcí zdevastovaná ruská policie kryje obchod s drogami i prostituci a v některých oblastech se stala součástí podsvětí a má nulovou důvěru občanů. S tím souhlasila i podstatná část ruské veřejnosti.

Ve stopách Robina Hooda

Pětici mladých mužů hrozily vysoké tresty – za vraždy policistů, loupežná přepadení, krádeže, výtržnictví. Ve čtvrtek po vleklých soudních procesech soud ve Vladivostoku všechny, kteří se dožili 28 .července 2016, zprostil viny.

Mnoho Rusů je považovalo za hrdiny, Robiny Hoody ruského východu, jiní v nich viděli obyčejné vrahy. První, kdo je prohlásil za nevinné oběti policejního spiknutí, byla 20. července 2016 porota vladivostockého soudu.

Ve čtvrtek se k ní přiklonili i soudci. Vadim a Alexandr Kovtunovi, Alexej Nikitin, Maxim Kirillov a Vladimir Iljutikov si hlasitě oddechli. Vítězství na celé čáře. „To jsme opravdu nečekali,“ sdělili zjevně překvapení „partyzáni“.

Kde leží vina?

Podle obžaloby začali mladíci přepadat policejní stanice v roce 2009. Skrývali se v tajze, policisté se jich báli, občané z jejich řádění vinili státní struktury. Jenže dodnes není jasné, jaký podíl viny má každý z členů skupiny. Vyšetřovatelé se s důkazy příliš nezabývali a spoléhali na to, že ruské soudy zpravidla nikoho neosvobodí.

Vůdcem bandy měl být Saša Kovtun. V prvním procesu ho soud poslal na doživotí do trestanecké kolonie. Stejný trest stihl ještě dva jeho kumpány, zbývající dostali pětadvacet let. Odvolali se a udělali dobře. Nejvyšší soud shledal, že vina „partyzánů“ v řadě případů nebyla dokázána. Vše vrátil nižší instanci. Včera padl další verdikt. Alexej Nikitin a Vadim Kovtun byli dokonce ihned v soudní síni osvobozeni. Zbývající členové skupiny jsou podezřelí ještě z dalších zločinů, a tak zůstávají za mřížemi.

Jak uvedl komentátor rozhlasové stanice Echo Moskvy Anton Orech, o existenci Primorských partyzánů není pochyb. Pochyby panují o tom, co vlastně tito mladí lidé spáchali a proč. Podle Orecha je v zemi, kde policejní generálové berou milionové úplatky, celkem logické, že se objeví skupina „lidových mstitelů“.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...