2. listopadu 2017 12:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Dělal jsem jen svou práci‘ říká policista Ryan Nash, který postřelil Saipova

Policista Ryan Nash, který postřelil útočníka Sayfullo Saipova. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policista Ryan Nash, který postřelil útočníka Sayfullo Saipova. | foto: ČTK

NEW YORK Newyorský policista Ryan Nash, který v úterý na Manhattanu zastavil řádění atentátníka Sayfulla Saipova a který je za svůj zásah oslavován jako hrdina, byl na místě činu náhodou. Původně totiž přijel vyřešit jistý incident v nedaleké Stuyvesantově střední škole, napsal deník The New York Times. Nash Saipova, který byl ve středu obžalován z terorismu kvůli zabití osmi lidí, postřelil do oblasti břicha. Policista ale nebyl sám, kdo se útočníka pokusil zneškodnit, Saipova se snažil zastavit i jeden ze svědků události.

„Cítím to tak, že jsme jen dělali svou práci, jako tak každý den činí tisíce dalších policistů,“ řekl Nash na tiskové konferenci. „Chápu ale význam události a role, kterou jsme sehráli. Jsem vděčný za uznání, které se nám dostalo,“ dodal.

Nashe, kterého média hodnotí jako skromného člověka, veřejnost i úřady označují za hrdinu. Guvernér státu New York Andrew Cuomo prohlásil, že statečný Nash prokázal talentovanost a chrabrost policejního sboru. „Všichni mu tleskáme a blahopřejeme,“ dodal. „On i jeho spolupracovníci si zaslouží uznání obyvatel města,“ řekl na Nashovu adresu newyorský starosta Bill de Blasio, který policistu navštívil v nemocnici, kam byl převezen kvůli zvonění v uších, což očividně způsobil výstřel.

Policista Ryan Nash a pick-up, kterým Saipov zabil osm lidí.
Postřelený  Sayfullo Saipov.

Nash byl jedním ze čtyř policistů, kteří v osudné úterní odpoledne přijeli na ošetřovnu Stuyvesantovy školy, kam byli přivoláni kvůli studentovi, který hrozil sebevraždou. Krátce po jejich příjezdu Saipov narazil před budovou školy vypůjčenou dodávkou do školního autobusu a z vozu, kterým zabil osm lidí a více než deset dalších zranil, vyběhl na ulici.

Policisté se rozhodli okamžitě zasáhnout a Nash, který se k Saipovovi dostal nejblíže, na něj devětkrát vypálil. Jedna ze střel útočníka zranila. K atentátníkovi, který i po zásahu střelou stále držel paintballovou a vzduchovou pistoli, okamžitě přiběhl jeden ze svědků a zbraně mu z rukou vykopl. Tento civilista se podle The New York Times se snažil Saipova zastavit již poté, co vystoupil z auta. Identitu tohoto civilisty deník nezveřejnil.

Magazín Newsweek se v souvislosti se zásahem věnuje tomu, proč Nash útočníka nezastřelil, ale jen zranil. Jako vysvětlení nabízí instrukce newyorské policie, která chce, aby policisté k získání kontroly nad jakoukoli situací používali jen nezbytně nutnou sílu. Členové sboru proto mají výcvik na zneškodnění i velmi nebezpečných pachatelů tak, aby útočníci přežili. Newsweek poznamenal, že policisté mají po použití střelných zbraní někdy problémy a čelí vyšetřování inspekce, zda zbraň použili skutečně nutným způsobem.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz