2. listopadu 2017 12:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Dělal jsem jen svou práci‘ říká policista Ryan Nash, který postřelil Saipova

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Policista Ryan Nash, který postřelil útočníka Sayfullo Saipova. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policista Ryan Nash, který postřelil útočníka Sayfullo Saipova. | foto: ČTK

NEW YORK Newyorský policista Ryan Nash, který v úterý na Manhattanu zastavil řádění atentátníka Sayfulla Saipova a který je za svůj zásah oslavován jako hrdina, byl na místě činu náhodou. Původně totiž přijel vyřešit jistý incident v nedaleké Stuyvesantově střední škole, napsal deník The New York Times. Nash Saipova, který byl ve středu obžalován z terorismu kvůli zabití osmi lidí, postřelil do oblasti břicha. Policista ale nebyl sám, kdo se útočníka pokusil zneškodnit, Saipova se snažil zastavit i jeden ze svědků události.

„Cítím to tak, že jsme jen dělali svou práci, jako tak každý den činí tisíce dalších policistů,“ řekl Nash na tiskové konferenci. „Chápu ale význam události a role, kterou jsme sehráli. Jsem vděčný za uznání, které se nám dostalo,“ dodal.

Nashe, kterého média hodnotí jako skromného člověka, veřejnost i úřady označují za hrdinu. Guvernér státu New York Andrew Cuomo prohlásil, že statečný Nash prokázal talentovanost a chrabrost policejního sboru. „Všichni mu tleskáme a blahopřejeme,“ dodal. „On i jeho spolupracovníci si zaslouží uznání obyvatel města,“ řekl na Nashovu adresu newyorský starosta Bill de Blasio, který policistu navštívil v nemocnici, kam byl převezen kvůli zvonění v uších, což očividně způsobil výstřel.

Policista Ryan Nash a pick-up, kterým Saipov zabil osm lidí.
Postřelený  Sayfullo Saipov.

Nash byl jedním ze čtyř policistů, kteří v osudné úterní odpoledne přijeli na ošetřovnu Stuyvesantovy školy, kam byli přivoláni kvůli studentovi, který hrozil sebevraždou. Krátce po jejich příjezdu Saipov narazil před budovou školy vypůjčenou dodávkou do školního autobusu a z vozu, kterým zabil osm lidí a více než deset dalších zranil, vyběhl na ulici.

Policisté se rozhodli okamžitě zasáhnout a Nash, který se k Saipovovi dostal nejblíže, na něj devětkrát vypálil. Jedna ze střel útočníka zranila. K atentátníkovi, který i po zásahu střelou stále držel paintballovou a vzduchovou pistoli, okamžitě přiběhl jeden ze svědků a zbraně mu z rukou vykopl. Tento civilista se podle The New York Times se snažil Saipova zastavit již poté, co vystoupil z auta. Identitu tohoto civilisty deník nezveřejnil.

Magazín Newsweek se v souvislosti se zásahem věnuje tomu, proč Nash útočníka nezastřelil, ale jen zranil. Jako vysvětlení nabízí instrukce newyorské policie, která chce, aby policisté k získání kontroly nad jakoukoli situací používali jen nezbytně nutnou sílu. Členové sboru proto mají výcvik na zneškodnění i velmi nebezpečných pachatelů tak, aby útočníci přežili. Newsweek poznamenal, že policisté mají po použití střelných zbraní někdy problémy a čelí vyšetřování inspekce, zda zbraň použili skutečně nutným způsobem.

ČTK
  • 1Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na Lidovky.cz