4. února 2018 17:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Delegaci na olympiádu povede formálně nejvyšší představitel KLDR

Kim Yong-nam, který povede politickou delegaci KLDR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Yong-nam, který povede politickou delegaci KLDR. | foto: Wikipedia.org

PCHJONGJANG/SOUL Politickou delegaci Severní Koreje, která v nadcházejícím týdnu u příležitosti začátku zimních olympijských her přicestuje do Jižní Koreje, povede formálně nejvyšší představitel KLDR - předseda stálého výboru Nejvyššího lidového shromáždění Kim Jong-nam.

Kim Jong-nam bude stát v čele 22členné severokorejské delegace, která je očekávána v Jižní Koreji v pátek, kdy olympijské hry začnou. Zástupci KLDR v zemi zůstanou tři dny. Soul doufá, že se během olympiády, která potrvá do 25. února, podaří uspořádat jednání s Pchjongjangem na vysoké úrovni.

Logo olympijských her v Pchjongčchangu.

Logo olympijských her v Pchjongčchangu.

Jako předseda stálého výboru je Kim Jong-nam oficiální hlavou státu, ovšem jeho postavení je velmi formální, protože skutečnou moc má v rukách vůdce Kim Čong-un. V zahraničních sdělovacích prostředcích je Kim Jong-nam někdy označován jako severokorejský prezident, ale obsazování této funkce bylo v KLDR zrušeno v roce 1998, kdy byl věčným prezidentem země prohlášen zakladatel státu Kim Ir-sen, který zemřel v roce 1994.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.