Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dělníci v Saúdské Arábii skončili ve vězení po protestech kvůli nevyplacené mzdě

Svět

  14:02
RIJÁD - V Saúdské Arábii bylo za násilné protesty kvůli nevyplacené mzdě potrestáno bičováním a vězením 49 zahraničních dělníků. Informoval o tom v úterý saúdskoarabský tisk, avšak národnosti potrestaných neuvedl. Dělníci nedostali za práci zaplaceno několik měsíců od svých zaměstnavatelů, k nimž patří Binladin Group, společnost rodiny někdejšího vůdce teroristické skupiny Al-Káida Usámy bin Ládina.

Hlavní město Saúdské Arábie Rijád. (Ilustrační foto) foto: Reuters

List Al-Vatan napsal, že část dělníků byla potrestána čtyřmi měsíci vězení a 300 ranami bičem za poničení veřejného majetku a za podněcování k nepokojům. Další skupině vyměřil soud v Mekce vězení o délce 45 dní.

Většina z trestaných pracovala pro Binladin Group a zbylí pro firmu Saudi Oger. Firmy údajně nevyplatily mzdy dělníkům několik měsíců, protože nedostaly zaplaceno za státní zakázky. Stát pozdržel platby soukromým společnostem pracujícím na státem financovaných stavbách kvůli nízkým příjmům z ropy.

O nepokojích mezi zaměstnanci už loni informoval list Arab News, když napsal, že dělníci zapálili v Mekce několik autobusů firmy Binladin Group. Úřady tehdy potvrdily, že bylo zapáleno sedm autobusů, avšak bez uvedení důvodu.

Společnost Binladin Group loni oznámila, že vyplatila mzdy 70 tisíc dělníkům, které byla kvůli finančním problémům nucena propustit. Ti, kteří zůstali, jsou placeni, až když firma obdrží platbu od vlády. Společnost založil v roce 1931 otec Usámy bin Ládina. Vůdce Al-Káidy zabilo americké komando v roce 2011 v Pákistánu.

Firmu Saudi Oger řídí syn zavražděného libanonského premiéra Rafíka Harírího. Na mzdy čeká podle saúdskoarabského tisku několik tisíc jejích zaměstnanců. Jeden z dělníků v prosinci řekl, že firma mu sice vyplatila část dlužné částky, ale že mu stále dluží peníze za pět měsíců.

Saúdskoarabský ministr financí Muhammad Džadaán v prosinci, když informoval o rozpočtu na rok 2017, řekl, že vláda by měla soukromým firmám splatit dluhy do 60 dní.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...