Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Demokracie v Rusku? Netřeba, tvrdí sami Rusové

Svět

  22:23
MOSKVA - Čím dál víc Rusů má za to, že jejich země nepotřebuje demokracii. Prokázal to alespoň průzkum veřejného mínění, který mezi Rusy provedla tamní agentura Levada.

Komunistický májový průvod v Moskvě. foto: ČTK

Z průzkumu vyplynulo, že jen 57 procent Rusů považuje demokracii za zřízení, které by zemi nějak prospělo. Naopak plných 26 procent lidí má za to, že demokracie k Rusku jednoduše nepasuje.

Z čeho pramení taková skepse? Rovných 95 procent lidí řeklo, že má mizivý, nebo vůbec žádný vliv na to, co se v zemi děje.

Agentura Levada zpovídala na 1600 lidí z celého Ruska. Přestože většina z nich v podstatě věří v demokracii, v ruských poměrech podle nich nemá šanci uspět. Plných 60 procent respondentů řeklo, že by pro zemi bylo lepší, kdyby prezident kontroloval parlament i soudy. A 43 procent Rusů na rovinu přiznalo, že země častokrát potřebuje lídra s "železnou pěstí".

Zajímavý je v té souvislosti i pohled na minulost. Skoro čtvrtina dotázaných se vyznala z toho, že za éry "Sovětského svazu" bývalo líp.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat