Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Demokraté a štáb Clintonové financovali hledání důkazů o stycích Trumpa s Ruskem

Svět

  11:46
WASHINGTON - Vedení americké Demokratické strany a volební štáb její prezidentské kandidátky Hillary Clintonové pomáhaly financovat shromažďování informací o stycích Donalda Trumpa s Ruskem. Výsledkem byl prý mimo jiné soubor kompromitujících informací o Trumpovi.

Hillary Clintonová vystoupila v New Yorku v den zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. foto: Reuters

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan podle agentury Reuters vyzval ministerstvo spravedlnosti, aby Kongresu rychle poskytlo dokumenty týkající se financování sběru informací na Trumpa.

„O zmíněné dokumenty žádáme administrativu a obzvláště FBI (Federální úřad pro vyšetřování) dlouhou dobu, ale oni věc protahují,“ řekl Ryan. Upozornil, že ministerstvo spravedlnosti i FBI musí žádosti Kongresu vyhovět. „A musí tak učinit okamžitě,“ dodal.

Informace, které získal bývalý britský špion Christopher Steele, kolovaly loni ve Washingtonu a měly dokazovat, že Moskva se snaží pomoci Trumpovi do Bílého domu a zároveň o něm shromažďuje citlivá a poškozující fakta.

Hillary Clintonová zahajuje další projev během své prezidentské kampaně.
Demokratku Hillary Clintonovou podporuje také populární zpěvák a skladatel...

Hodnověrnost Steeleových informací zkoumá americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a rovněž speciální tým vyšetřovatelů vedený Robertem Muellerem. Ten si před časem bývalého britského agenta pozval k výslechu.

Trump opakovaně označil údajná kompromitující fakta za podvod a nedávno na twitteru vyslovil podezření, že na financování kampaně proti němu se mohla podílet FBI a rovněž Demokratický národní výbor (DNC), což je centrální administrativní orgán demokratů.

Podle AP financovali demokraté shromažďování kompromitujících dokumentů proti Trumpovi prostřednictvím právní firmy Perkins Coie spolupracující s DNC. Akce začala na jaře 2016 a skončila prakticky dnem prezidentských voleb. Právníci firmy Perkins Coie spolupracovali se společností Fusion GPS, které Steele své informace o Trumpovi dodával. Kolik peněz DNC firmě Fusion GPS poukázal, není známo.

Pokud se informace potvrdí, posílí to podle AP tvrzení Bílého domu, že demokraté vedou proti Trumpovi politicky motivovanou kampaň s pomocí pomluv. Podle informací shromážděných Steelem, které přetiskl americký server BuzzFeed, má ruská tajná služba důkazy o sexuálních dobrodružstvích Donalda Trumpa v jednom hotelu v Moskvě a o tajných schůzkách jeho spolupracovníků s ruskými činiteli. Tvrzení je považováno za nepodložené a neprověřené a většina médií je odmítla publikovat.

Autor:

Mohlo by vás zajímat