Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Trumpovi republikáni ztratili většinu ve Sněmovně reprezentantů, v Senátu ji však udrželi

Svět

  4:02aktualizováno  9:24
WASHINGTON/PRAHA - Americká Demokratická strana v úterních kongresových volbách porazila republikány prezidenta Trumpa ve Sněmovně reprezentantů. Neúspěch však jí přinesly volby do Senátu, kde již hodinu po uzavření volebních místností bylo jasné, že demokraté dokonce ztratí některá křesla v horní komoře Kongresu. Američané si ve volbách ale například zvolili prvního homosexuálního guvernéra.

Demokrat Whip Steny Hoyer zvedá palec poté, co demokratická expředsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová oznámila zisk většiny v dolní komoře. foto: ČTK

Poslední volební místnosti se za Atlantikem uzavřely po sedmé hodině ranní SEČ. Překvapivě krátce od uzavření prvních volebních místností na východním pobřeží USA se v amerických televizích i na zpravodajských serverech začaly shodovat odhady výsledků voleb do amerického Kongresu. A nezáleželo na tom, zda je médium konzervativní, nebo liberální.

Donald Trump stráví volební den v Bílém domě, lidé stojí v dlouhých řadách

Podle všech demokraté po osmi letech od fiaska za vlády Obamovy administrativy ovládnou dolní komoru parlamentu, zatímco v horní posílí republikáni. 

Ve svých propočtech to uvádějí přední americká média, jako například televize Fox News, CNN či ABC. Deník The New York Times odhadoval tento výsledek údajně s 95% pravděpodobností. Prozatím republikáni ztratili 26 z doposud držených 235 křesel ve Sněmovně reprezentantů, což demokratům stačí k jejímu ovládnutí. Obhájili totiž svých 193 mandátů z minulého období.

Změna rozložení sil v Kongresu bude komplikací pro zbývající dva roky čtyřletého mandátu prezidenta Donalda Trumpa, který se o zákonodárný sbor opíral. „Dnes v noci fantastický úspěch. Díky všem!“ napsal přesto Trump v reakci na sčítání hlasů.

Volební grafika ukazuje, co je ve hře během úterních voleb.

Během středečních dopoledních hodin by mělo být jasné, kdo bude mezi 435 zastupiteli i 35 novými senátory. 

Opora v Senátu

Ačkoliv republikáni značně ztratili v dolní komoře, podle propočtů je již jisté, že v nadcházejícím období budou mít kontrolu nad Senátem Spojených států. Demokraté totiž ztratili dvě křesla, která obhajovali, což straně prezidenta Trumpa stačí na pohodlnou většinu. Republikánům k ovládnutí Senátu USA dopomohla mimo jiné vítězství v klíčových státech, jako jsou Tennessee, Texas, či Indiana.

Fanoušci Richarda Ojedy, demokratického kandidáta do Sněmovny reprezentantů,...
Demokratická kandidátka do Kongresu Deb Haalandová se objímá s rodinou poté,co...

Američtí voliči v úterý vybírali 35 nových zákonodárců do stočlenného Senátu. Tam měli doposud republikáni 51 křesel, z nichž devět jich obhajují. Podle listu The New York Times byli republikáni úspěšní ve Wyomingu, Mississippi a především v Indianě, kde Mike Braun porazil dosavadního demokratického senátora Joea Donnellyho. Po lítém boji zvítězil v Texasu i neúspěšný republikánský kandidát na prezidenta Ted Cruz. 

Republikánům se také očividně podařilo udržet mandát v Tennessee. Ten ale neobhajoval dosavadní senátor Bob Corker, ale dosavadní republikánská kongresmanka Marsha Blackburnová, která se střetla s demokratickým rivalem a bývalým guvernérem Philem Bredesenem. 

Demokraté prozatím získali senátorská křesla v Ohiu, Pensylvánii, New Yorku či New Jersey, kde křeslo obhájil Bob Memendez. Vítězem ve Vermontu se stal nezávislý Bernie Sanders, který ale v Senátu hlasuje s demokraty. V Maine k vítězství míří také nezávislý senátor Angus King.

Bernie Sanders se neúspěšně pokoušel stát kandidátem Demokratické strany na prezidenta USA.

Dramatický je souboj na Floridě, kde si těsný náskok udržuje republikán Rick Scott, který by tak v případě vítězství připravil o mandát dosavadního demokratického senátora Billa Nelsona.

V úterý však hrály hlavní roli volby do dolní komory Kongresu, tedy Sněmovny reprezentantů, jež se obnovuje každé dva roky. Doposud ji kontrolovala Republikánská strana s většinou 235 ze 435 zastupitelů. Převážná část expertů však odhadovala, že nadvládu převezmou demokraté.

To, co by se tedy mohlo jevit jako Trumpova porážka, je ale v americké politice běžným jevem. Voliči prezidenta, který během voleb sedí v Bílém domě, totiž tradičně při volbách do Kongresu zůstávají doma. I proto se od roku 1958 podařilo pouze dvěma prezidentům získat ve Sněmovně reprezentantů více hlasů –Billu Clintonovi v roce 1998 a Georgi W. Bushovi v roce 2002. 

Referendum o Trumpovi

Ačkoliv v zámoří prezidenta v noci ze úterý na středu nevolili, je z velké části v centru dění právě ten současný. Midterms, tedy volby do Kongresu, jsou totiž často indikátorem toho, jak se mu v očích voličů daří.

‚Referendum o Trumpovi.‘ Američané půjdou volit nový Kongres, mohou zablokovat prezidenta

„Volby jsou referendem o zhoubném vlivu Trumpa na naši politiku,“ hlásal před dvěma dny titulek komentáře v listu USA Today. Situaci vnímali podobně i konzervativní média či běžní Američané.

A nebylo divu. Tento názor se totiž začal objevovat již několik měsíců před samotnými volbami jak ze strany opozičních demokratů, tak i vládnoucích republikánů. Sám prezident ve svých proslovech vyhrožoval, že „demokraté převezmou kontrolu nad Kongresem“ a tím mu prý zabrání ve vykonávání jeho politiky. Tuto hysterii podporovala i média, která tradičně spíše inklinují k liberálům, a to z podobného důvodu –chtěla dostat voliče k urnám.

Právě volební účast měla být podle pozorovatelů ve volbách rozhodující. Vysoká měla znamenat zisk pro demokraty, nízká naopak měla hrát do karet spíše republikánům.

Aktivizace voličů byla zjevně úspěšná, jelikož možnost hlasování před řádným termínem voleb využilo 39 milionů voličů, což je téměř o 16 milionů více než v roce 2014. Není však jisté, zda tento proces skutečně napomohl demokratům, jelikož většina předčasných voličů patřila k republikánské základně.

První homosexuální guvernér

V USA však probíhala hlasování i o 39 nových guvernérech a zastupitelích na úrovni jednotlivých států. Na voliče v řadě států čekala také referenda, například o legalizaci marihuany či daňových otázkách. V guvernérských volbách v USA prozatím republikáni ztratili čtyři státy, v mimořádně těsném souboji se jim ale podařilo udržet Floridu.

Demokraté zaznamenali velký úspěch v Novém Mexiku, Kansasu, Illinois a Michiganu, kde dosud vládli republikáni. Těsný souboj svedl demokrat Andrew Gillum na Floridě, kde ale nakonec zvítězil republikán Ron DeSantis.

Nově zvolený guvernér Colorada Jared Polis se stal vůbec prvním otevřeně homosexuálním guvernérem USA.

Republikáni rovněž udrželi například Texas, Arizonu, Ohio či Alabamu, demokraté obdobně uspěli v Oregonu, Coloradu, Havaji či New Yorku, kde demokrat Andrew Cuomo mandát obhájil. Demokraté také zvítězili v Kalifornii.

Vítěz guvernérských voleb v Coloradu je dosavadní demokratický kongresman Jared Polis, který se již během svého působení v Kongresu otevřeně hlásil k homosexuální orientaci. Podle AP se tak stane vůbec prvním guvernérem, který se netají tím, že je gay.

Autoři: ,

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...