Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Demokraté v čele s Pelosiovou USA kritizují útok na Solejmáního, hrozí prý eskalace

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová | foto: Reuters

Washington Americký útok na velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního by mohl vyvolat další nebezpečnou eskalaci násilí na Blízkém východě. V reakci na páteční akci Spojených států v Iráku, při které zahynulo i několik dalších lidí, to uvedla předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

Vojenskou akci kritizovali také další demokraté. Americký prezident Donald Trump krátce po útoku na twitteru zveřejnil bez dalšího komentáře americkou vlajku. Ministr zahraničí Mike Pompeo řekl, že USA nestojí o válku, ale udělají vše pro ochranu amerických zájmů na Blízkém východě.

„Nejvyšší prioritou amerických čelných představitelů je chránit americké životy a zájmy,“ uvedla v prohlášení demokratka Pelosiová. Podle ní ale Spojené státy nemohou dál ohrožovat životy svých vojáků, diplomatů a dalších občanů „provokativními a nepřiměřenými akcemi“. „Nálet z dnešního večera by mohl vyvolat další nebezpečnou eskalaci násilí,“ dodala předsedkyně Sněmovny reprezentantů. USA a svět si podle ní nemohou dovolit stupňování napětí „do bodu, ze kterého není návratu“.

Útok na Solejmáního podle Pelosiové americká administrativa provedla „bez konzultace s Kongresem“. 

Pompeo prohlásil, že USA stále stojí o zmírnění napětí na Blízkém východě, a nikoli o válku. „Nechceme válku s Íránem, ale nehodláme přihlížet, když jsou ohrožovány životy Američanů,“ sdělil v rozhovoru se stanicí Fox News. Útok na Solejmáního byl podle něj legitimní a nečinnost by znamenala velké riziko. Připustil, že USA zvážily riziko íránské odvety v podobě kybernetického útoku.

V rozhovoru se CNN ministr řekl, že nepochybuje o tom, že útok na Solejmáního zachránil životy Američanů. Na dotaz, zda je Írán hrozbou pro Spojené státy, odpověděl, že Írán ohrožuje USA na Blízkém východě.

Někdejší Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton pogratuloval všem, kdo se na likvidaci Solejmáního podíleli. Podle něj je to „první krok ke změně režimu v Teheránu“. Trump loni Boltona odvolal s tím, že se s ním názorově neshoduje.

Útok na Solejmáního v pátek odsoudilo také několik demokratických prezidentských kandidátů. Bývalý viceprezident Joe Biden řekl, že prezident Trump „hodil dynamit do sudu s prachem“. Spojené státy by se podle něj mohly ocitnout „na pokraji velkého konfliktu napříč Blízkým východem“.

Také podle senátora Bernieho Sanderse „Trumpova nebezpečná eskalace“ USA přivedla blíže „k další katastrofální válce na Blízkém východě“. Útok odsoudila také další uchazečka o demokratickou nominaci do letošních prezidentských voleb, senátorka Elizabeth Warrenová. Podle ní se jedná o „bezohledný krok“, který zvyšuje pravděpodobnost dalšího konfliktu na Blízkém východě. Solejmání byl nicméně podle Warrenové „vrah zodpovědný za smrt tisíců, včetně stovek Američanů“.

Republikáni z Kongresu se za prezidenta postavili. Senátor Lindsey Graham Trumpovu „odvážnou akci proti íránské agresi“ ocenil. „Íránské vládě: pokud chcete více, dostanete více,“ dodal. Republikánský šéf senátního výboru pro armádu Jim Inhofe uvedl, že Spojené státy netouží po válce, budou ale reagovat na hrozby vůči „našim občanům, vojákům a přátelům, jak prezident dlouho sliboval“.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...