Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Demokraté mají jistých 218 křesel ve Sněmovně reprezentantů a zajistili si očekávanou většinu

Svět

  7:25aktualizováno  10:37
Washington - Americká Demokratická strana už má po letošních volbách jistých 218 křesel ve Sněmovně reprezentantů a bude tedy i nadále tuto komoru Kongresu ovládat. Na základě stále ještě neúplných výsledků o tom v noci na středu informovala americká média.

Demokratická strana si podle odhadu stanice Fox News udrží většinu ve Sněmovně reprezentantů. Budoucí poměr sil v Senátu zatím není jasný. Kromě prezidenta Američané volí 435 kongresmanů a 35 senátorů. foto: ČTK/AP

Demokraté nicméně nemohou hovořit o žádném velkém úspěchu, neboť po nečekaných porážkách v několika okrscích se jejich převaha nad republikány v celkovém součtu nejspíše ztenčí.

Trumpova kampaň hodlá podat v Michiganu další žalobu kvůli prezidentským volbám

To, že si Demokratická strana sněmovní většinu udrží, předpovídala média už minulý týden během volební noci. Agentura AP dosažení potřebného počtu mandátů potvrdila poté, co přisoudila vítězství Kim Schrierové, Tomovi O’Halleranovi a Jimmymu Gomezovi ve trojici okrsků ve státech Washington, Arizona, respektive Kalifornie.

Podle deníku The New York Times (NYT) zůstává stále ve hře 16 křesel ve 435místné Sněmovně reprezentantů. Dosud v ní demokraté drželi 232 míst a k vyrovnání tohoto čísla by tedy potřebovali vítězství ve 14 z dosud nevyjasněných soubojů. 

Očekává se, že straně nově zvoleného prezidenta Joea Bidena ještě několik křesel přibude, na vyrovnání současného stavu to ale s největší pravděpodobností stačit nebude.

Demokraté nesplnili svůj cíl

Republikánům se podle posledních údajů podařilo zvítězit v devíti okrscích, které předtím drželi demokraté, zatímco opačný vývoj byl hlášen pouze ve třech případech. Ve volbách před dvěma lety získala strana prezidenta Donalda Trumpa 197 mandátů, nyní jich má podle NYT jistých už 201.

Američané 3. listopadu kromě prezidenta volili kongresmany ve všech 435 okrscích a také 35 senátorů, tedy jejich třetinu. Vývoj souboje o Sněmovnu reprezentantů hodnotila média jako překvapivý, neboť demokraté si údajně od voleb slibovali posílení své většiny.

Bidenův triumf uznává podle průzkumu více než polovina voličů republikánů. Trump výsledky stále odmítá

„Demokrati nesplnili svůj cíl převzít většinu v Senátu a ztratili křesla ve Sněmovně reprezentantů, což staví republikány do dobré pozice na blokování zásadních legislativních iniciativ zvoleného prezidenta Joea Bidena,“ hodnotila agentura Reuters. Zároveň podotýká, že demokrati teprve podruhé od roku 1995 ovládli sněmovnu ve dvou po sobě jdoucích dvouletých volebních cyklech.

Předsedkyně větší ze dvou komor Kongresu Nancy Pelosiová výsledek komentovala tak, že její strana prohrála některé bitvy, ale vyhrála válku. „Měli bychom si přiznat, že tohle nebyl dobrý výsledek,“ oponoval její stranický kolega zastupující stát New Jersey Tom Malinowski.

Nový Kongres poprvé zasedne 3. ledna.

Autor:

Pronájem bytu 2+1 57 m2
Pronájem bytu 2+1 57 m2

Sněhurčina, Liberec - Liberec XV-Starý Harcov
11 000 Kč/měsíc