Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Biden si jako svou viceprezidentku vybral kalifornskou senátorku Kamalu Harrisovou

Kamala Harrisová s Joe Bidenem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamala Harrisová s Joe Bidenem. | foto: Reuters

Washington Demokratický uchazeč o úřad amerického prezidenta Joe Biden si jako svou viceprezidentku vybral senátorku za stát Kalifornie Kamalu Harrisovou. Bidenova kampaň o tom informovala své podporovatele prostřednictvím SMS, píše agentura Reuters. Ta zároveň uvedla, že se Harrisová stala první černošskou americkou političkou, která se dostala takto daleko v prezidentské kampani.

Podle agentury AP Biden svou volbou poukázal na klíčovou roli, kterou afroameričtí voliči budou mít v jeho snaze porazit republikánského prezidenta Donalda Trumpa.

„Mám tu velkou čest oznámit, že jsem si vybral Kamalu Harrisovou jako svou kandidátku na viceprezidentku,“ uvedl Biden na Twitteru, přičemž senátorku označil za „nebojácnou bojovnici“ za běžné lidi a vynikající představitelku veřejné správy. V SMS svým stoupencům Biden uvedl „Společně s vámi Trumpa porazíme“. Harrisová s Bidenem by podle AP měli spolu vystoupit ve středu ve Wilmingtonu.

Harrisová byla Bidenovou rivalkou v demokratických primárkách, a podle agentury AP je proto důkladně obeznámená s fungováním prezidentské kampaně. Senátorka je zároveň jednou z nejvýraznějších postav Demokratické strany, a po ukončení jejího vlastního boje o post šéfky Bílého domu se tak o ní brzy začalo hovořit jako o favoritce na post Bidenovy spolukandidátky.

Harrisová se narodila v kalifornském Oaklandu a vychovávala ji společně se sestrou Mayou její matka Shyamala. S otcem se příliš nevídala poté, co se manželé rozvedli. „Snažila se je vychovávat jako silné černošské ženy, přestože má indické kořeny,“ popsala pro CNN kamarádka Harrisové Stacey Johnson Batisteová. Politické názory si však Harrisová začala formovat až na vysoké škole. Navštěvovala práva na Howard University. 

„Naučil mě to, že dokážete cokoliv,“ komentovala své studium Harrisová při projevu k absolventům v roce 2017. Stala se členkou sesterstva AKA, které v rámci Kalifornie není jen klubem přátel, ale doslova politickou silou – jeho součástí je totiž na 300 tisíc žen. Jako právnička se následně zaměřovala především na problémy žen, ať už šlo o domácí násilí, nebo nucenou prostituci. A ve svých 40 letech se rozhodla změnit kalifornskou justici. 

První prokurátorka Kalifornie

V roce 2004 se stala vůbec první ženou v roli prokurátora na území Kalifornie. Nechala vytvořit jednotku pro boj se zločiny z nenávisti a zvýšil se počet usvědčených zločinců. V roli prokurátora pro San Francisco však setrvala jen 6 let. V roce 2010 se totiž stala historicky první ministryní spravedlnosti státu Kalifornie. V roli ministryně pak zaznamenala masivní úspěch, jelikož se jí podařilo dospět k mimosoudnímu vyrovnání s pěti velkými bankami po hospodářské krizi roku 2008. Tehdy měly tisíce lidí v Kalifornii přijít o domovy kvůli neschopnosti splácet hypotéky a Harrisové se podařilo vyjednat úlevu od bank ve výši 12 miliard dolarů.

Když pak začátkem roku 2016 oznámila senátorka za stát Kalifornia Barbara Boxerová, že se po 24 letech ve funkci již nebude ucházet o post, Harrisová byla jedním z prvních kandidátů, kteří oznámili, že se o místo senátora budou ucházet. Od začátku byla favoritkou a nakonec porazila republikánského kandidáta ziskem 62 procent hlasů. 

Díky své praxi v roli prokurátora pak dominovala nedávným slyšením senátní komise. Její otázky na bývalého ministra spravedlnosti USA Jeffa Sessionse nebo na kandidáta na soudce nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha vysílaly televize opakovaně, jelikož Harrisová dokázala oba muže zatlačit do kouta.

Je jedinou černoškou v senátu a získala relativně silnou popularitu i během demokratických primárek začátkem letošního roku. V rámci Demokratické strany patří k umírněnému křídlu a jejím hlavním tématem jsou nižší daně pro střední třídu. Harrisová má s Bidenem relativně přátelský vztah, což byl podle nejmenovaného zdroje deníku The New York Times z Bidenova okolí jedním z faktorů při výběru. Senátorka se navíc dobře znala s již zesnulým Bidenovým synem Beauem. 

Svoji kandidaturu na prezidentku Spojených států oznámila v pořadu stanice ABC loni 21. ledna, v den, který je v USA dnem bojovníka za práva černochů Martina Luthera Kinga. Když prezident Trump loni v únoru komentoval pole svých možných demokratických oponentů, řekl, že největší šance má podle jeho názoru Harrisová. Ostatní označil za „mdlé“. Odstoupení z klání o nominaci do voleb oznámila loni v prosinci. Podle agentury Reuters její kampaň sice na začátku vypadala nadějně, ale nakonec se jí nepodařilo přesvědčivě svou kandidaturu obhájit ani získat dostatek peněz na financování kampaně.

Nyní, po oznámení kandidatury Harrisové na viceprezidentku, o ní Donald Trump řekl, že ho její nominace překvapila, protože se prý v kampani k jeho rivalovi ve volbách Joe Bidenovi chovala neuctivě a podává průměrné výkony.

,

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Kamala Harrisová s Joe Bidenem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Kamala Harrisová s Joe Bidenem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Kamala Harrisová s Joe Bidenem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...