Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

PODÍVEJTE SE: Na Krymu došlo na pěsti, Tataři se střetávají s Rusy

Svět

  22:04
KYJEV/MOSKVA - Ukrajinská policie musela zasahovat ve správním středisku autonomního Krymu Simferopolu. Přinutila ji k tomu potřeba udržet od sebe dva znesvářené tábory demonstrantů před sídlem regionálního parlamentu. Jeho předseda Vladimir Konstantinov rozhodně popřel, že by se sněm chystal vyhlásit odtržení Krymu od Ukrajiny. Události na Krymu bedlivě sleduje Moskva, která se tam podle ministra obrany Sergeje Šojgua rozhodla posílit ochranu svých námořních základen.

Střet krymských Tatarů s policistou během protestů v Simferopolu. foto: ČTK

Před parlament přišlo podle agentury AP zhruba 10.000 krymských Tatarů, aby podpořili nové ukrajinské vedení. "Krym není Rusko!" a "Ukrajina, Ukrajina!" skandoval dav a mával ukrajinskými vlajkami, zatímco v sousedství se odehrávala menší proruská demonstrace. Ta se později rozrostla z několika stovek osob na několik tisíc lidí provolávajících "Rusko, Rusko!".

"Lidé se zde sešli, aby bránili své dějiny, svůj jazyk a svou kulturu," prohlásil Sergej Aksjonov ze sdružení Ruská jednota.

ČTĚTE VÍCE

Tvrdá konfrontace mezi oběma tábory trvala několik hodin, a než tábory oddělily policejní kordony, došlo i na pěsti a za své vzala i jedna ukrajinská vlajka. Agentura Interfax napsala, že jeden člověk zemřel, ale na infarkt, nikoli na následky nějakého zranění.

Podle agentury ITAR-TASS se situace před sídlem krymského parlamentu odpoledne uklidnila, a to nejen díky nasazení policie, ale i snaze vůdců obou táborů rozbouřené vášně utišit.

Co na to parlament?

Kvůli vřavě před budovou bylo dnešní zasedání regionálního zákonodárného sboru zrušeno. Do sálu se totiž nedostavil potřebný počet poslanců. Nicméně předseda Nejvyšší rady Krymské autonomní republiky Konstantinov podle ITAR-TASS rozhodně popřel informace některých médií, že se parlament chystá vyhlásit odtržení Krymu od Ukrajiny. Zároveň vyzval obyvatelstvo ke klidu a uvážlivosti.

"V krymském parlamentu nebyla otázka odtržení Krymu od Ukrajiny nadnesena," zdůraznil Konstantinov. Taková tvrzení jsou podle něj provokace s cílem krymský zákonodárný zdiskreditovat a zbavit ho legitimity.

Na strategicky důležitém Krymu, který je i základnou ruské černomořské flotily, se zřejmě nejvýrazněji rýsuje rozdělení Ukrajiny poté, co protestní hnutí donutilo proruského prezidenta Viktora Janukovyče k úprku. Situace budí obavy, že východ země neuzná autoritu nového prozatímního vedení země.

Ochrana z Ruska

Krymští Tataři, kteří se aktivně podíleli na protestech proti Janukovyčově režimu, mají v sobě hluboce zakořeněnou nelibost vůči Kremlu, který je za druhé světové války nechal z poloostrova masově deportovat.

Ruští zákonodárci během úterní návštěvy Krymu tvrdili, že Moskva chce ochránit ruskojazyčné obyvatele poloostrova, což vyvolalo obavy z ruského vojenského zásahu. To ale dnes popřela předsedkyně horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková. "Takový scénář není možný," řekla.

Ruský ministr obrany Šojgu dnes podle ruských agentur uvedl, že Moskva "pečlivě sledujeme veškeré dění kolem Černomořské flotily. Podnikají se kroky k zajištění bezpečnosti jejích objektů," citoval ministra ITAR-TASS.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!