Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ruce pryč od Turówa. Tisícovka Poláků protestovala u soudu EU a české ambasády

Protest odborářů z polské organizace Solidarność před sídlem Soudního dvora EU v Lucemburku kvůli jeho rozhodnutí ohledně hnědouhelného dolu Turów u hranic s Českem. (22. října 2021) foto: ČTK

Nejméně tisícovka polských odborářů v pátek protestovala v Lucemburku kvůli nedávnému rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie ohledně uzavření dolu Turów nedaleko českých hranic. Odboráři se nejprve sešli před sídlem unijního soudu, následně se přesunuli před české velvyslanectví. Protest byl pokojný, jen někteří účastníci odpalovali dýmovnice a dělobuchy.
  10:23aktualizováno  13:10

Před budovu unijního soudu postupně přicházeli členové odborových svazů Solidarity (Solidarność) z různých koutů Polska, přijeli odboráři z Katovic, Gdaňsku, či Lublinu i pracovníci dolu Turów. Přivezli je desítky autobusů. Podle odhadů ČTK se sešlo více než tisíc Poláků, agentura AP hovoří až o dvou tisícovkách demonstrujících.

„Přijeli jsme protestovat, protože když důl zavřou, ztratíme práci, bude to znamenat úpadek pro celý region,“ řekl jeden z protestujících. Dodal, že podle něj jednání o urovnání sporu s Polskem přerušila česká vláda. „To se nám Polákům nelíbí,“ poznamenal.

Demonstranti měli vesty s nápisy „ruce pryč od Turówa“, mávali polskými vlajkami a někteří z nich nosili odznáčky s přeškrtnutou vlajkou Evropské unie. „Včera horníkem, zítra žebrákem,“ stálo na jednom z transparentů. Asi desítka lidí nesla plachtu nadepsanou „nezávislost není na prodej“.

Další z demonstrantů řekl, že bez Turówa „umře“ jeho město, čímž zřejmě narážel na nedalekou Bogatyni. Na otázku ohledně vyjednávání českých a polských špiček prohlásil, že nevěří ani jedné ze stran.

Českou ambasádu hlídali těžkooděnci

Protestující před polednem dorazili před sídlo českého velvyslanectví v Lucembursku, kde vyjádřili svůj nesouhlas s postojem české strany.

„Češi svými hloupými a neopodstatněnými požadavky způsobili, že Soudní dvůr EU rozhodl o uzavření dolu,“ řekl Jaroslaw Grzesik, šéf odboru Solidarity pro energetiku a hornictví. „Přišli jsme sem také pro to, abychom předali petici adresovanou celému českému národu, abychom ukázali, že nesouhlasíme s tím, že nás dělí,“ dodal.

Jednat s Čechy o Turówu nemá smysl, vzkazuje Polsko a mluví o zhoršení vztahů

Český velvyslanec Vladimír Bärtl řekl, že zastupitelský úřad od pondělí úzce spolupracoval s místní policií a dokonce jí udělil zvláštní povolení vstoupit na území ambasády.

Místní pořádkové síly se totiž podle něj obávaly případných nepokojů ze strany některých protestujících, zajistily tak zejména místa, kudy by se dalo na českou ambasádu proniknout. Před český úřad postavili i obrněná vozidla. „Nechtěli zřejmě nic nechat náhodě,“ poznamenal český diplomat.

Šéf odborů: Je to signál eurokratům

Šéf odborové organizace Solidarita Piotr Duda před protestem řekl, že odboráři demonstraci zorganizovali proto, aby vyslali signál eurokratům i polským politikům, že za svobodu, za polské hodnoty a pracovní místa „bude Solidarita válčit“. V Lucemburku chtějí odboráři předat petici s výzvou, aby Soudní dvůr EU dodržoval unijní právní předpisy.

Na otázku, zda Solidarita plánuje kvůli Turówu také protesty proti Česku, odpověděl Duda, že „to není ani tak vina Čechů, ale českých oligarchů“. Česká pozice nicméně bude mít podle odborového předáka „fatální následky pro naše vzájemné vztahy“ i ve Visegrádské skupině, tedy uskupení, kde je kromě Polska a ČR také Slovensko a Maďarsko.

Volby odkládají dohodu o Turówu. Čekání na premiéra nahrává Polákům

Soudní dvůr EU v květnu předběžně nařídil pozastavit těžbu v dole Turów do rozhodnutí o stížnosti Česka, které se na soud obrátilo s tím, že provoz dolu mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v obcích v Libereckém kraji. 

Polská vláda těžbu odmítá přerušit, protože by to podle ní negativně dopadlo na energetickou bezpečnost země.

Polská a česká vláda jednají o vzájemné dohodě, rozhovory se ale ocitly na mrtvém bodě kvůli neshodě o trvání vzájemných závazků. Přerušeny prakticky byly také kvůli českým parlamentním volbám a formování nové vlády v Praze.

24. září 2021

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat