Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Už žádné covid pasy. Demonstranti v Bukurešti se snažili ztéct parlament

Svět

  15:47
Odpůrci covidových pasů se v úterý v Bukurešti pokusili proniknout do budovy rumunského parlamentu. Akci svolala tamější krajní pravice na protest proti rumunské vládě, která nyní jedná o zavedení povinných covid pasů zaznamenávajících očkování, prodělanou nemoc nebo negativní test pro většinu zaměstnanců.

Rumunskou policii zaskočilo, když stovky protestujících vnikly branou do dvora parlamentu, posprejovaly auta a donutily pracovníky ostrahy zablokovat vchody do budovy. Protestující později sami odešli, policie nebyla nucena použít sílu.

V rámci protestu organizovaného opozičním krajně pravicovým Svazem pro sjednocení Rumunů se v úterý dopoledne sešlo před parlamentem odhadem 2 000 až 2 500 lidí z celé země, mávali rumunskými vlajkami a skandovali „Svobodu“.

Již v říjnu rumunští senátoři jen těsně zamítli návrh zákona, podle něhož by se zdravotnický personál a zaměstnanci veřejného sektoru a velkých soukromých firem museli prokazovat covidovým pasem. Cílem opatření mělo být zvýšení celkové proočkovanosti obyvatelstva.

Rumunsko a covid

Koaliční vláda nyní jedná o novém návrhu zákona, podle nějž by se většina zaměstnanců musela prokazovat covid pasem. Zatím se ale nedohodla na tom, kdo a jak dlouho bude testování platit.

Rumunsko je po Bulharsku druhým nejméně proočkovaným státem v Evropské unii. Vakcinaci má ukončenou zhruba čtyřicet procent obyvatel. Podle odhadů je to důsledek nedůvěry lidí ve státní instituce i nedostatečné osvěty o očkování. 

Na vrcholu čtvrté vlny epidemie covidu-19 koncem října se Rumunsko umísťovalo na předních místech světového žebříčku z hlediska počtu úmrtí po nákaze koronavirem v přepočtu na milion obyvatel.

Autoři: ,