Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Demonstraci krajní pravice v Londýně provázely násilnosti, na Trafalgarském náměstí létaly vzduchem lahve

Svět

  15:52aktualizováno  20:59
Londýn - Sobotní demonstraci v centru Londýna, kterou svolali představitelé krajní pravice s údajným cílem ochránit památníky před vandaly, provázely násilnosti a výtržnosti. Podle britských médií přišly do ulic u sídla britského parlamentu nejméně stovky lidí, přičemž po poledni začaly potyčky s příslušníky bezpečnostních složek, na které demonstranti mimo jiné házeli různé předměty.

Britská ministryně vnitra Priti Patelová mluvila o „nepřijatelném buranství“. Později se objevily konfrontace mezi různými skupinami demonstrantů, které pokračovaly i po vyhlášení zákazu shromáždění.

Epicentrem nepokojů byla oblast mezi parlamentním Westminsterským palácem, Trafalgarským náměstím a nádražím Waterloo na opačném břehu Temže. Podle deníku Evening Standard tam navzdory doporučením kolem šíření koronaviru přišlo asi 1000 přívrženců krajní pravice, z nichž mnozí konzumovali alkohol. Snímky z centra Londýna ukazovaly, že mnozí neměli roušky.

Policisté se s davem střetli například na ulici Whitehall lemované vládními budovami, reportér zpravodajské společnosti BBC zase zachytil výpad demonstrantů proti strážcům zákona na náměstí vedle parlamentu. Potyčky propukly i na Trafalgarském náměstí, kde protestující házeli lahve i pyrotechniku. Následně byly hlášeny i z mostu Westminster Bridge, zatímco se policie snažila protest na Parliament Square odříznout od okolí.

Demonstrace v Londýně doprovázejí potyčky s policií.
Podle agentury Reuters bylo asi 100 lidí zapojeno do potyček na Trafalgarském...

Shromáždění bylo svolané v reakci na plánovanou demonstraci proti rasismu a policejní brutalitě. Organizátoři uváděli, že jejich cílem je zabránit ničení zdejších památníků poté, co minulý víkend někdo posprejoval sochu válečného britského premiéra Winstona Churchilla.

Aktivisté z druhého tábora nakonec svůj pochod kvůli obavám ze střetů s pravicovými radikály zrušili. Přesto se ale odpoledne v Londýně scházeli i stoupenci hnutí „na černošských životech záleží“. Pořádkové složky se snažily oba tábory udržet v bezpečné vzdálenosti od sebe, to se jim ale stoprocentně nepodařilo. Potyčky mezi znepřátelenými skupinami se strhly na Trafalgarském náměstí, televize Sky News informovala také o výpadu několika desítek radikálů proti manifestaci v Hyde Parku.

Policie předtím ohlásila, že někteří lidé si na shromáždění přinášejí zbraně. Úřady kvůli bezpečnostnímu riziku oznámily, že protesty musí skončit do 17:00 (18:00 SELČ), a že následně začnou účastníky zatýkat. Nepokoje se ale protáhly do večerních hodin, přičemž se novým ohniskem stala stanice Waterloo. Podle agentury Reuters se tam stoupenci krajně pravicového uskupení English Defence League střetli s policií i s „protidemonstranty“.

Dřívější násilnosti ve vládní čtvrti britská ministryně vnitra Patelová odsoudila jako naprosto nepřijatelné. „Násilí proti našim policistům nebude tolerováno,“ vzkázala Patelová na twitteru. Podotkla, že veřejné zdraví v Británii stále ohrožuje koronavirus, a demonstranty vyzvala, aby šli domů a zastavili jeho šíření.

„Je zjevné, že krajně pravicové skupiny vyvolávají v centru Londýna násilnosti a nepořádek,“ dodal londýnský starosta Sadiq Khan. „Nebudeme tolerovat útoky na naši policii a pachatelé pocítí plnou sílu zákona,“ napsal na twitteru. Policie pak informovala, že do 17:00 místního času zatkla pět lidí, zatímco zdravotníci museli v souvislosti s nepokoji poskytnout péči 15 lidem včetně dvou strážců zákona.

Demostrace se stovkami i tisíci účastníků se konaly i mimo britskou metropoli. Média popisovala vypjaté konfrontace mezi davy opačně smýšlejících demonstrantů v Bristolu, Newscastlu i Brightonu, ovšem tamní akceprotesty se podle všeho obešly bez násilností. K vlně protestů, kterou odstartovalo zabití neozbrojeného černocha policií v americkém Minneapolisu, se v sobotu připojili také lidé v Readingu či Liverpoolu. 

V Paříži manifestovalo přes zákaz shromažďování 15 000 lidí

Tisíce lidí se v sobotu sešly v centru Paříže, aby protestovaly proti rasismu a policejnímu násilí. Ve Francii stále kvůli koronaviru platí zákaz shromáždění o více než deseti lidech, manifestace na pařížském náměstí Republiky ovšem podle oficiálního odhadu přilákala asi 15 000 účastníků. Policie jim neumožnila vydat se na pochod k Opernímu náměstí a po třech hodinách poklidného shromáždění se začaly objevovat násilnosti, popsala situaci agentura Reuters. Policie použila slzný plyn a více než 20 lidí skončilo ve vazbě.

Cuomo nakáže reformu policejních sborů státu New York. Kdo neposlechne, nedostane peníze

Francouzská metropole v sobotu zažila už několikátou manifestaci za vymýcení rasových nespravedlností od květnové smrti Američana George Floyda, která spustila mezinárodní vlnu protestů. Demonstranti se zároveň shromáždili také v Marseille, Lyonu, Rouen, Bordeaux či Lille.

Pařížskou akci organizoval Výbor Adama. Organizace požaduje spravedlnost pro Francouze malijského původu Adamu Traorého, který zemřel po policejním zásahu v roce 2016. Bylo mu tehdy 24 let. Příčina jeho smrti je dodnes předmětem sporů. Traorého sestra Assa, která je členkou výboru, tvrdí, že mladíka udusili policisté, když jej zalehli. Černoch Floyd 25. května zemřel poté, co mu bělošský policista v Minneapolisu přes osm minut klečel na krku.

„Smrt George Floyda má silnou ozvěnu tady ve Francii v podobě smrti mého mladšího bratra,“ řekla Assa Traoré. „To, co se děje ve Spojených státech, se děje i ve Francii. Naši bratři umírají,“ vzkázala. Podle Reuters Floydova smrt vzbudila ve Francii obzvláště silné emoce v důsledku situace v některých lokalitách na okraji velkých měst, kde podle lidskoprávních organizací neustále přibývají obvinění ohledně brutálního jednání policistů vůči zástupcům národnostních menšin.

Na pařížském náměstí Republiky v sobotu byly k vidění transparenty s hesly na podporu Floyda i Traorého. Jejich odpůrci, kteří se hlásí ke krajně pravicovému identitárnímu hnutí, na střechu jednoho z domů na náměstí vyvěsili nápis „Spravedlnost pro oběti rasismu vůči bělochům“. Transparent nakonec za potlesku demonstrantů začali ničit z jednoho z balkónů obyvatelé domu.

Nejsme rasisté, tvrdí francouzští policisté a na protest zahazují pouta. Úřady jim zakázaly užívat škrtící chvaty

Původně se chtěli demonstranti z náměstí Republiky ve 14:30 SELČ vydat na Operní náměstí. List Le Parisien nicméně půl hodiny po plánovaném začátku pochodu uvedl, že policisté odchod lidí blokují a pařížská prefektura následně na twitteru napsala, že lidé mohou z náměstí Republiky odejít jakýmkoli směrem kromě bulváru Saint-Martin a ulice du Temple. Bulvár Saint-Martin vede právě k Opernímu náměstí.

Podle Reuters začaly konfrontace s pořádkovými složkami asi po třech hodinách poklidného průběhu shromáždění. Někteří účastníci směrem k policii házeli lahve, dlažební kostky i kola z bicyklů. Policie proti skupinkám výtržníků zasáhla mimo jiné slzným plynem. Kolem 19:00 už se shromáždění rozcházelo, policie oznámila, že během odpoledne zadržela 26 lidí, přičemž 12 případů souviselo s odhalením zmíněného transparentu nacionalistického hnutí.

Pařížská policie se před víkendem připravovala na to, že by se sobotní demonstrace mohly zvrhnout v násilnosti. Majitele obchodů a dalších podniků na trase pochodu vyzvala, aby zavřeli a zabednili své výlohy. Místní úřady policisté požádali, aby z oblasti odstranily předměty, které by mohly sloužit jako zbraň.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!