20. června 2018 18:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nenajíte se v klidu‘. Demonstranti narušili večeři ministryně vnitřní bezpečnosti USA

Ministryně vnitřní bezpečnosti Spojených států americký Kirstjen Nielsen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně vnitřní bezpečnosti Spojených států americký Kirstjen Nielsen. | foto: ČTK

Washington Demonstranti ve Washingtonu narušili úterní večeři americké ministryně vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsenové a hlasitě vyjádřili nesouhlas s tím, že jsou děti migrantů bez dokladů oddělovány od svých rodičů. Informují o tom americká média. Restauraci, kde se ministryně zdržovala a která byla podle sdělení demonstrantů shodou okolností mexická, Nielsenová následně opustila a za doprovodu ochranky a policie odjela.

Aktivisté v restauraci na dresu Nielsenové volali, aby se styděla. „Dokud děti nebudou moci jíst v klidu, tak ani vy nebudete jíst v klidu,“ skandoval dav. „Copak také nejste matka?“ křičeli demonstranti, které od stolu ministryně oddělovala ochranka.

Incident se odehrál ve washingtonské restauraci MXDC a k zorganizování protestu se přihlásilo hnutí Metro DC Democratic Socialists of America. „Jaká ironie, že to bylo v mexické restauraci,“ napsali členové hnutí na facebooku, kde zveřejnili také video z demonstrace.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti k události napsalo, že k ministryni a jejímu personálu v restauraci, kde měla pracovní večeři, přistoupila malá skupina demonstrantů a sdělila jí své obavy ze současných imigračních zákonů. „Zákonů, kvůli kterým vznikla krize na naší jižní hranici,“ napsalo ministerstvo.

Konec rozdělování rodin?

  • Sněmovna reprezentantů USA bude ve čtvrtek hlasovat o návrhu zákona, který by ukončil spornou praxi oddělování dětí od rodin migrantů, které přišly do země nelegálně.
  • Od května do začátku června úřady odebraly přes 2300 dětí.
  • Kvůli rozdělování rodin se s žádostí o nápravu na Washington obrátili i někteří zahraniční představitelé, například britská premiérka Theresa Mayová nebo kanadský premiér Justin Trudeau.

Později se k protestu vyjádřila i ministryně. „Budu neúnavně pracovat, dokud náš špatný imigrační systém nebude napraven, naše hranice bezpečné a rodiny pohromadě,“ napsala Nielsenová.

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa rozdělování rodin migrantů, kteří vstoupili do USA nelegálně, obhajuje jako důsledek špatných imigračních zákonů a děr v právních předpisech. Vinu za současnou krizi připisuje Trump demokratům, které obviňuje, že nemají zájem schválit v Kongresu širší balík imigračních zákonů. Prezident chce, aby zákon zahrnoval i stavbu zdi na hranicích s Mexikem, kterou ve volební kampani slíbil vybudovat, aby zastavil pašeráky a nelegální migraci.

ČTK

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz