10. června 2019 9:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Demonstranti se ptají, zda je Babiš ‚ministrem kriminality‘, zaznělo na CNN

Americký novinář Fareed Zakaria se ve svém nedělním pořadu GPS zaměřil na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký novinář Fareed Zakaria se ve svém nedělním pořadu GPS zaměřil na... | foto: YouTubeReprofoto

New York Americký novinář Fareed Zakaria do svého nedělního pořadu GPS televizní zpravodajské stanice CNN zařadil i masové demonstrace za odstoupení českého premiéra Andreje Babiše.

Zakaria o Andreji Babišovi poznamenal, že je srovnáván s americkým prezidentem Donaldem Trump, a proto má přezdívku „český Trump“.

„Premiér je zároveň druhým nejbohatším člověkem v zemi a kvůli jeho bohatství, populistickým názorům a krásné mladší manželce ho někteří nazývají českým Trumpem,“ řekl Zakaria. Rovněž Trump má velké jmění, jeho postoje jsou považovány za radikální a rovněž má mladší manželku.

Americký novinář Fareed Zakaria ve svém nedělním pořadu GPS.
Americký novinář Fareed Zakaria se ve svém nedělním pořadu GPS zaměřil na...

„Nyní se demonstranti ptají, zda (Babiš) je ministerským předsedou, nebo ministrem kriminality,“ prohlásil Zakaria.

Divákům vysvětlil, že Babiš čelí obviněním z podvodného čerpání dotací Evropské unie ve prospěch svého podnikatelského impéria, které je nyní ve svěřenských fondech. Uvedl také, že před týdnem v Praze po premiérově demisi volalo odhadem 120 000 lidí a že pokud jsou čísla organizátorů pravdivá, byla to největší demonstrace v Česku od pádu komunismu v roce 1989.

V závěru si Zakaria položil otázku, zda se Česko vydá ve stopách Slovenska, kde si nespokojení obyvatelé demonstracemi vynutili odchod premiéra Roberta Fica. Babiš nicméně trvá na své nevině a v sobotu prohlásil, že Česko není Slovensko, takže se žádná vláda pod tlakem demonstrací měnit nebude.

ČTK